İSİS Orta Asya militanlarına önem veriyor, DAEŞ’in militanları

İSİS Orta Asya militanlarına önem veriyor, DAEŞ’in militanları can almaya devam ediyor. İSİS, İŞİD, DAEŞ… Ne dersek diyelim anlaşılan aynı terör örgütüdür. Reina saldırısını yapan CANİ TERÖRİST için söylenecek çok fazla söz yok. Terörist teröristtir, cezası ise İDAM’dır. Ancak Facebookta Kırgız Türklerini, Kazak Türklerini, Uygur Türklerini genelleme yaparak hakaret vari eleştiriler yapanlara söyleyecek iki satır […]

İSİS Orta Asya militanlarına önem veriyor, DAEŞ’in militanları

İSİS Orta Asya militanlarına önem veriyor, DAEŞ’in militanları can almaya devam ediyor. İSİS, İŞİD, DAEŞ… Ne dersek diyelim anlaşılan aynı terör örgütüdür.

Reina saldırısını yapan CANİ TERÖRİST için söylenecek çok fazla söz yok. Terörist teröristtir, cezası ise İDAM’dır. Ancak Facebookta Kırgız Türklerini, Kazak Türklerini, Uygur Türklerini genelleme yaparak hakaret vari eleştiriler yapanlara söyleyecek iki satır sözüm elbette var. Eğer Uygur Türkü olan bu teröristin yaptığını tüm Uygur Türklerine mal ederseniz AYRIMCILIK yapmış olur ve halkı KİN ve ŞİDDETE yönlendirirsiniz. Birkaç gün önce paylaşılan Başbakanlık duyurusuna göre bu da bir SUÇTUR. Bu tür paylaşımları yapanları direkt şikayet etmek gerekmektedir.

Benim Ankaralı olmam, benim yapacağım bir hatayı tüm Ankaraya mal edebileceğiniz anlamı taşımaz. Bir Bartınlının hatası tüm Bartınlılara, Adanalının hatası Adanalılara yüklenemez. Yıllardır Çin zulmü baskısı altında yaşayan Uygur Türklerini bugüne kadar tanımayanlar, isimlerini anmayanlar BİLİNÇLİ olarak genelleme yaparak Uygur Türklerine yüklenmeye başladılar. DAEŞ denilen dünyanın gelmiş geçmiş görebileceği en profesyonel örgütün üyesi hangi milletten olursa olsun genelleme yaparak tüm ülkeyi terörist ilan edemezsiniz.

DAEŞ demişken bu örgüt PROFESYONEL. İslamcılık adı altında terör estirdiğini düşünenler dar çerçeveden bakanlar, bu çerçeveden bakmak işine gelenlerdir. DAEŞ’e dünyanın tüm ülkelerinden binlerce militan katılmaktadır. Orta Asya’dan DAEŞ’e katılanlarla ilgili en iyi analizlerden birisi Charlie Winter’a aittir. Çin zulmünün etkisi ile birlikte MÜSLÜMAN çatısı altında DAEŞ’e katılan Türklerin çaresizliği de anlatılmaktadır. DAEŞ günümüzde kimyasal olarak her türlü ilacı militanlarına kullandırmaktadır, beyin yıkamadan hipnotizeye kadar her şey özel eller aracılığı ile PROFESYONEL yapılmaktadır.

Avrupa’dan ABD’den zengin aile çocuklarının DAEŞ’e katıldığı haberlerini size sunanlar, DAEŞ saflarında yer alan %99’u fakir kişilerden bilinçli olarak bahsetmemektedir. Orta Asya’dan DAEŞ saflarına katılan, hatta DAEŞ’in özel timlerinde yer alan militanlar ise geçmişinde Rus zulmü, Çin zulmü, Afgan zulmü görmüş kişilerdir. Bu gerekçelerin hiçbiri TERÖRİST olup CAN ALMA için sebep olamaz, terörist olmanın bahanesi, gerekçesi olamaz. Ancak İŞİD denilen örgüt için Orta Asya önemlidir. Bu konuda önümüzdeki dönemlerde dünyanın çeşitli yerlerinde İŞİD tarafından yapılacak kritik eylemlerde Orta Asyalı militanları göreceğimizi düşünüyorum. DAEŞ birkaç sene önce en yaşlı militanlarını dünyayla paylaşmıştı, bu kişi bir Uygur Türkü, 80 yaşındaydı. Muhammed Amin adlı bu kişi neden İŞİD’e katılmıştı? Bu tanıtım neden yapıldı? Çinli olarak sundukları kişi Uygur Türküydü. Sıradan bir şey değildi. Sıradan olmadığını da yapılan eylemle maalesef görmüş olduk.

İSİS üç beş baldırı çıplağın kurduğu bir örgüt değil, bu örgüt ABD, Rusya, Çin, Almanya, İngiltere başta olmak üzere birçok devletten destek almaktadır. Bu örgütün ilerleyişi, geri çekiliş hamleleri ise karambole göre olmamaktadır. Ülkemizde aylardır süren bombalı eylemleri, terör olaylarını bitirmenin yolu İSİS’in bitirilmesi ile gerçekleşecektir.

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM