“İzmir Patlaması” ve Adı Unutulacak Bir Kahraman: Fethi Sekin

“İzmir Patlaması” ve Adı Unutulacak Bir Kahraman: Fethi Sekin 15 Mayıs 1919 Yunan askerleri İzmir’i işgal etme görevini yerine getirmek için İzmir rıhtımına çıktı. İzmir’de yaşayan yerli Rumlar sevinç çığlıkları ile karşıladılar. Hasan Tahsin ilk kurşunu sıkmış ve direnişin ateşini yakmış. Binlerce İzmirli genç, çocuk, yaşlı ilk gün kıyıma uğradı. Şehit edildi, acımasızca. Başkentten karşı […]

“İzmir Patlaması” ve Adı Unutulacak Bir Kahraman: Fethi Sekin

“İzmir Patlaması” ve Adı Unutulacak Bir Kahraman: Fethi Sekin

15 Mayıs 1919

Yunan askerleri İzmir’i işgal etme görevini yerine getirmek için İzmir rıhtımına çıktı. İzmir’de yaşayan yerli Rumlar sevinç çığlıkları ile karşıladılar. Hasan Tahsin ilk kurşunu sıkmış ve direnişin ateşini yakmış. Binlerce İzmirli genç, çocuk, yaşlı ilk gün kıyıma uğradı. Şehit edildi, acımasızca. Başkentten karşı konulmaması için emir alan Türk askerleri kışlalarında darp edildi, öldürüldü. Kimi palaskayla dövülerek, kiminin kafasına dipçik ile vurularak Yunan kralının ismini “Yaşasın Venizelos” diye naralar attırmaya çalıştılar.

17’nci Kolordu Askerlik İşleri Reisi Miralay Süleyman Fethi Bey başından çıkarılmak istenen kalpağını eliyle tutarak: ”Bağırmam” dedi ve derhal şehit edildi. İşte ben size 1919’ da Yunan askeri tarafından şehit edilen Süleyman Fethi Bey’i anlatmayacağım. İzmir kendine yapılanı sineye çekmedi direndi ve kazandı.

5 Ocak 2017

Beş gün içerisinde iki defa terör olayı meydana geldi. Her gün biraz daha ölüyoruz zerremize kadar ve geride gözü yaşlı evlatlar, gece döndüğünde eşini yanında bulamayacak kadınlar, altmışında ağlayan koca koca babalar bırakıyoruz. Her gün biraz daha çalınıyor elimizden yaşayamadığımız hayatlar.

Fethi Sekin, İzmir Trafik şubede çalışan polis memuru. Daha doğrusu polis memuruydu. Artık aramızda yok. Şehit edildi. Annesini 55 gün önce kaybetmiş. Acısı daha taze yani. Başkaları ölmesin diye görevini yaptı. Bugün kahraman oldu ama yarın ismi unutulacak geriye kalan ise geride bıraktıkları ve yaşayamadığı hayat olacak.

Yazının sonunu “Kahramanlar can verir. Yurdu yaşatmak için.” diye bağlamak isterdim. Hatta “Fethiler” ölür “Fethiler” yaşar demek isterdim. Ancak diyemedim. Şehit olduğunu haber vermek için evine gidiyorlar şehidin.

Şehit Fethi Sekin’in çocukları “Babamız evde yok kapıyı açamayız” diyor. Üstüne diyecek söz bulamıyor insan. Artık biraz biraz daha ölmeyelim.

Yaşayalım…

Mekanı cennet olsun…

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM