Karma Nedir?

Karma Nedir? Düşündüğümüz her şey ya da yaptığımız her tür davranışın sonuçlarının bu yaşamımızda ya da tekrar dünyaya geldiğimizde bizi etkileyeceğini söyleyen kuraldır. Yani, gerçekleştirmiş olduğumuz fiziksel ya da zihinsel her türlü eylemin etkilerini şu anki gerçekleşen yaşam içinde göremesek bile bir sonraki yaşamımızda bu etkiler mutlaka kendini gösterecektir. Sebep sonuç ilişkisinin geçerliliği ruh var […]

Karma Nedir?

Karma Nedir?

Düşündüğümüz her şey ya da yaptığımız her tür davranışın sonuçlarının bu yaşamımızda ya da tekrar dünyaya geldiğimizde bizi etkileyeceğini söyleyen kuraldır. Yani, gerçekleştirmiş olduğumuz fiziksel ya da zihinsel her türlü eylemin etkilerini şu anki gerçekleşen yaşam içinde göremesek bile bir sonraki yaşamımızda bu etkiler mutlaka kendini gösterecektir. Sebep sonuç ilişkisinin geçerliliği ruh var olduğu sürece yani ölümden sonra ve yeniden dünyaya gelindiğinde devam eder.

Yeniden doğuş döngüsünde (reenkarnasyon) kişi sadece kötü eylem ve düşüncelerinin değil aynı zamanda iyilik yapıp, taşımış olduğu iyi niyetlerinin de karşılığını görecektir. Son amaç ise kötü düşünüş ve eylemlerin yeniden dünyaya gelme süreleri içinde tamamen düzeltilerek bir daha tekrarlanmaması yerini tamamen iyi eylem ve düşüncelere bırakmasıdır. Böylelikle kişide bir daha Karma ve yeniden dünyaya gelme gerçekleşmez, ruh bir üst seviyeye ulaşır. Bunun için ilk yapılması gereken; Olumsuz Karma’ya sebep olan ruha zararlı şeyleri anlayabilmektir. Bunlar hırs, öfke, nefret ve cahillik olarak sıralanır. Olumlu Karma’nın yolları ise alçak gönüllülük, sevgi, iyilik ve anlayıştır.

Karma nedir?
Karma nedir?

Bir eylemin sonucunda oluşan Karma’nın niteliğini o eylemi yaparken hissedilen amaç belirler. Bazı eylem ve davranışlar Karma oluşturmayabilir. Örneğin iyi niyetli bir davranış kötü sonuçlar verdiğinde bu olumsuzluktan etkilenmeyiz. Karma’da istemeden yapılan eylemler için bir düzenleme yoktur. Bir eylemin temelinde ne kadar az kötü niyet varsa o kadar az Karma oluşur. Yapılan eylemlerin karşılığı olarak yaşanması gereken sonuçlar planlı ve programlı bir şekilde insanın karşısına çıkar.

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM