Kötü Rüyalar ve Kabuslar

Kötü Rüyalar ve Kabuslar Çalışmalarını rüyalar ve kabuslar üzerinde yürüten Psikolog Ross Levin, kötü rüyaların günlük yaşamımızdaki stres ve korkularımızla savaşmak gibi işlevsel bir amaç taşıdığını söylüyor. Rüyaları bir çeşit “stes termostatları” olarak tanımlayan Levin, stres seviyemiz olağandışı olarak yükseldiğinde kötü rüyalar ve kabuslar görmeye başladığımızı, bu tür rüyaların bizleri bir şekilde stres seviyemizin tehlikeli […]

Kötü Rüyalar ve Kabuslar

Kötü Rüyalar ve Kabuslar

Çalışmalarını rüyalar ve kabuslar üzerinde yürüten Psikolog Ross Levin, kötü rüyaların günlük yaşamımızdaki stres ve korkularımızla savaşmak gibi işlevsel bir amaç taşıdığını söylüyor. Rüyaları bir çeşit “stes termostatları” olarak tanımlayan Levin, stres seviyemiz olağandışı olarak yükseldiğinde kötü rüyalar ve kabuslar görmeye başladığımızı, bu tür rüyaların bizleri bir şekilde stres seviyemizin tehlikeli yükselişi karşısında uyardıklarını ve seviyenin düşmesine yardımcı olduklarını söylüyor. Levin’e göre bu kötü rüyalar beynin biyokimyasal işleyişlerini etkileyerek, beyinde birikmiş biyokimyasal maddelerin boşaltılarak stres seviyesini azalıyorlar. Bu düşünce çerçevesinde kötü rüyalar oldukça faydalı bir amaca hizmet etmiş oluyor. Ancak şiddetli kabuslar aşırı stres yüklemesi sonucu meydana çıktıklarından kişiyi uyandıktan sonra bile paniğe sürükleyebiliyorlar.

Ross Levin sık sık şiddetli kabus gören hastalarının çoğunda farklı psikolojik rahatsızlıkların da bulunduğun söylüyor. Şiddetli kabuslarla beraber görülen bu rahatsızlıkların en yaygın olanlarının ise travma sonrası stres bozukluğu ve kaygı olduğunu söylüyor. Psikolog Ross Levin hastaların kabus görme sıklıkları azaltıldığında bu rahatsızlıkların şiddetinin de azalacağını söylüyor. Kabuslarla başa çıkma tedavisi olarak; kabusları tekrar tekrar yazmak ya da farklı şekillerde hayal ettirmek yöntemini kullanıyor. Özellikle de sürekli olarak aynı kötü ve şiddetli kabusu gören hastalar üzerinde etkili olan bu yöntemi şöyle uyguluyor. Hasta gece gördüğü kabusu gündüz zihninde farklı bir son yaratarak tekrarlıyor hatta yazıyor. Bu işlemi hasta özellikle uykuya dalmadan önce de tekrarlıyor. Daha sonra ise tıpkı kabusu görüyor gibi ancak bu farklı bir sonla imgeleme yapıyor. Tekrarlanan bu terapi yöntemiyle bir süre sonra kişinin kabus görme sıklığında azalma görülüyor.

Kötü Rüyalar ve Kabuslar
Kötü Rüyalar ve Kabuslar

Rüyaların yaratıcılığı arttırdığı da biliniyor. Örneğin Salvador Dali uykuya dalmadan önce eline bir kaşık alırmış. Kendisi uykuya dalınca kaşığın yere düşünce çıkarttığı ses ile uyanıp henüz gördüğü rüya imgeleri canlıyken gerçek üstü tasvirlerle yüklü o harika tablolarını yaparmış.

 

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM