Kral Arthur’un kılıcı Excalibur

Kral Arthur’un kılıcı Excalibur Efsanevi Kral Arthur’un kılıcı olan Excalibur’u anlatan farklı sayıda efsanevi öykü vardır. Aralarında en bilinen iki tanesi şöyledir: Babası öldüğünde, genç Arthur henüz 15 yaşındaydı. Britanya adası, uzun zamandır İskandinav asıllı olanların, Danimarka asıllı toplulukların ve Alman asıllı Saksonların istila tehditleri altındaydı. Kelt halkının kendilerini savunacak güçlü bir krala ihtiyacı vardı. […]

Kral Arthur’un kılıcı Excalibur

Kral Arthur’un kılıcı Excalibur

Efsanevi Kral Arthur’un kılıcı olan Excalibur’u anlatan farklı sayıda efsanevi öykü vardır. Aralarında en bilinen iki tanesi şöyledir: Babası öldüğünde, genç Arthur henüz 15 yaşındaydı. Britanya adası, uzun zamandır İskandinav asıllı olanların, Danimarka asıllı toplulukların ve Alman asıllı Saksonların istila tehditleri altındaydı.

Kelt halkının kendilerini savunacak güçlü bir krala ihtiyacı vardı. Kral Aidan ölünce Britonların başına kimin geçebileceği konusu sorun haline geldi. Büyücü Merlin ise, ölen kralın aslında açıklanmamış gizli bir oğlu olduğunu ileri sürdü. Herkes Büyücü Merlin’den çekinir, ancak her dediğine de inanırdı. Fakat büyücünün bu dediğine insanlar inanmak istemedi. Zaten henüz genç bir çocuk nasıl kral olabilirdi. Merlin, bir kayanın içine Excalibur adını verdiği gösterişli bir kılıcı diklemesine sapladı.

Bu kılıç Merlin tarafından sihirlenmişti. Kayadan çıkartacak kişi tarafından Briton halkını koruyacak olan kılıçtı bu. Hatta sahibinin dünyaya egemen olmasını bile sağlayabilirdi. Her kim bu kılıcı o kayadan çekip çıkarırsa ülkenin kralı ve gerçek lideri olabilecekti. Bunu da sadece gerçekten kraliyet ailesinden gelen tek bir kişi başarabilirdi. Kılıcı kayadan çıkarmayı deneyen çok oldu ama başaramadı. Genç Arthur, kılıcı sapından tutarak kayadan çektiğinde, sanki kınından çıkar gibi kayanın içinden kolayca çıkıverdi. Bunun üzerine Merlin, Arthur’e kendi eliyle taç giydirip onu Britonların yeni kralı olarak ilan etti. Kehanetin gerçekleştiğini görenlerden itiraz eden olmadı. “Excalibur” isimli bu kılıç, Arthur ile ilgili efsanevi başarı ve zafer öykülerinde, Arthur kadar önemlidir.

Excalibur Efsanesi

Excalibur sayesinde zaferden zafere koşulur. Diğer öykünün özeti şöyledir: Kral Arthur Kral Pellinore’la dövüşürken kendi kılıcı kırılır. Gölün Sihirli Hanımı (Vivianne) tarafından Kral Arthur’a sihirli başka bir kılıç olan Excalibur verilir. Gölün Hanımı (Vivianne), aniden Avalon Gölü’nün ortasında görünür. Elinde bir kılıç vardır. Kılıcı göl kıyısındaki Arthur’a verip, “İşte bu kılıçla kazanacaksın, çünkü sen kralsın” der. Arthur, birçok marifeti olan, zaferler kazandıran bu sihirli kılıca sahip olunca, hiçbir düşman onun karşısında duramaz. Kral Arthur öldükten sonra ise Sir Bedivere kılıcı tekrar göle atmış, gölden yükselen bir el de kılıcı havada tutarak kaybolmuştur.

Kral Arthur Excalibur

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM