Melkisedek kimdir, Melek midir, Cin midir, Melkisedek hakkında

Melkisedek kimdir, Melek midir, Cin midir, Melkisedek hakkında Kutsal Kitabın verdiği bilgilere baktığımızda, Melkisedek’in, insan görünümünde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, insan olduğunu söylemek çok da kolay değildir. Onun annesi ve babasının olmadığını, bir soy ağacının bulunmadığını, varlığının başlangıcı ve sonuna dair bir bilgi olmadığını görürüz. İncilin verdiği bilgilere göre, Hz İbrahimden daha üstündür. Çünkü Hz. İbrahim’den […]

Melkisedek kimdir, Melek midir, Cin midir, Melkisedek hakkında

Melkisedek kimdir, Melek midir, Cin midir, Melkisedek hakkında

Kutsal Kitabın verdiği bilgilere baktığımızda, Melkisedek’in, insan görünümünde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, insan olduğunu söylemek çok da kolay değildir. Onun annesi ve babasının olmadığını, bir soy ağacının bulunmadığını, varlığının başlangıcı ve sonuna dair bir bilgi olmadığını görürüz. İncilin verdiği bilgilere göre, Hz İbrahimden daha üstündür. Çünkü Hz. İbrahim’den ondalık (vergi, pay) alır.

Melkisedek
Melkisedek

Yine İncilin verdiği bilgilere göre, Tevrat hükümlerine göre ondalıkları (vergi) alan Levi soyu ölümlü olduğu halde, Melkisedek ölümlü değil, yaşamına diğerleri tarafından tanıklık edilen birisidir. Melkisedek, tıpkı Meryem Oğlu İsa Mesih gibi, sonsuza dek “Kahin” statüsündedir. Bu bilgiler ışığında, Melkisedek’in insan olduğunu söylemek çok zordur. Ailesi, soyağacı yoktur, başlangıcı ve sonu yoktur, ölümlü değildir, peygamberlerden üstündür. Meryem oğlu İsa bile ancak O’nun düzenine uyarak O’nunla aynı statüye sahip olur.

Melkisedek kimdir?
Melkisedek kimdir?

Kutsal Kitap’ta Şalem (Jerusalem, Kudüs) Kralı olarak anılan Melkisedek Melek veya Cin midir? Dinlerden önceki dönemlerde Anunnakilerin (Dünya dışı varlıklar) kendilerini tanrı, dinlerden sonraki dönemde din kitaplarında melek olarak tanıttığını biliyoruz. Zaten Melkisedek sözcüğü içindeki Melki_ ‘nin melek kökünden geldiği hemen belli oluyor. O’nun varlığının başı ve sonu olmadığı belirtilir. O dönem tanrılarının da kendilerini ölümsüz olarak tanıttıklarını hatırlarsak Anunnaki soyundan gelen bir tanrı (melek) ya da Anunnaki-İnsan birleşmesinden olan bir yarı tanrı olduğunu düşünebiliriz.

Levent GÖZAÇAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM