Muhammed Ali Ve “Demokrasi”Ye Başkaldırı

Muhammed  Ali  Ve  “Demokrasi”Ye Başkaldırı Asıl ismi Cassius Marcellus Clay Jr.  bilinen adı ile Muhammed Ali. Kimine göre iyi bir dindar, kimine göre büyük  bir aktivist, kimine göre ringde attığı yumrukları gecenin bir yarısı uykudan feragat ederek izlemeye değecek  bir boksör, “kelebek gibi uçup arı gibi sokarım” diyen yumruklarını konuşturan, boks kariyerinde yalnızca beş defa […]

Muhammed  Ali  Ve  “Demokrasi”Ye Başkaldırı

Muhammed  Ali  Ve  “Demokrasi”Ye Başkaldırı

Asıl ismi Cassius Marcellus Clay Jr.  bilinen adı ile Muhammed Ali.

Kimine göre iyi bir dindar, kimine göre büyük  bir aktivist, kimine göre ringde attığı yumrukları gecenin bir yarısı uykudan feragat ederek izlemeye değecek  bir boksör, “kelebek gibi uçup arı gibi sokarım” diyen yumruklarını konuşturan, boks kariyerinde yalnızca beş defa yenilgi yüzü gören  tüm zamanların en iyi boksörü Muhammed Ali.

Afro-amerikan kökeni Afrika’ya dayanan  Barack Obama gibi, Michael Jackson gibi siyahi bir Amerikalı idi. Amerika’da demokrasi  ve eşitlik günümüzün vazgeçilmez kavramları olsa da bu sancılı bir sürecin sonucu olmuş. Öyle ki siyahlar otobüslerde beyazlara yer vermek zorunda olduğu, ikinci sınıf insan olarak yaşadığı bir dönemlerden geçmiş.

 Tarihe Montgomery Otobüs Eylemi olarak geçen  eylemde  Rosa Louise Parks  adlı siyah bir kadının otobüse binen beyaz bir erkeğe yer vermemesi sonucunda mevcut yasalara karşı geldiği için tutuklanması ve yargılanması olayı şeklinde tarihte yer tutar.  Siyahlar Rose  gibi otobüse binmemiş işe gelip giderken  farklı yollar kullanmışlar, yürümüşler ve neticesinde otobüs firması büyük zarar görmüş ardından siyahlar  ikinci sınıf bir insan  olmaktan çıkmış.

Günümüzde  “barış”  kelimesi Türk lügatinin alınıp satılan kenar mahalle dilberi ise, “demokrasi” de Amerikan ve batılı kelime dağarcığında  aynı nitelikte.  Dünya düzlemini elinde tutma adına birileri demokrasi götürüyor Ortadoğu’ya. Hep İslam coğrafyasına. Ama gelen demokrasi  ile Irak’ta  hapishanelerde tecavüze uğrayan erkekler,  üzerinden geçilmiş kadın, istismara uğrayan çocuk olarak sonuçlandı. Irak’da yaşananlar basına sızınca özür dilemek zorunda kalmışlardı.

Vietnam’ a da  demokrasi götürmeye çalıştılar ve neticesinde  savaş, kan, gözyaşı ve geride yetim, öksüz kalan çocukları –bunların içinde kundakta olanları da var– Operation Babylift adı altında Amerika’ya taşıdılar ve ailelerin yanına verip  Amerikalı olarak yetiştirdiler.

Büyüdüler. Bir kısmı paralı asker oldu ve demokrasi götürme  yarışında en ön safta çatıştılar. Amerikalı olarak Amerika için sonraki yıllarda savaştılar. Yani giden demokrasi  Vietnam’ı ezdi Vietnam’ın yetim ve çocuklarını başka ülkeleri ezme adına  kullandı.

….

Muhammet Ali’ye gelince işte Vietnam’a yapılacak demokrasi götürme yarışı! -yada işgal denilsin buna- için yapılacak operasyonda savaşmayacağını bildirdi. Karşı çıktı. “Katillere yardım edip fakirleri öldürmek için 15,000 km’lik bir mesafe kat etmeyeceğim.” dedi.  Demokrasiye başkaldıran adam Muhammet Ali.

….

Başkan George W. Bush, Beyaz Saray’daki törende, 9 Kasım 2005 tarihinde Başkanlık Özgürlük Madalyasını Muhammet Ali’ye takdim etti.

Rose Parks’a gelince 1999’da Time dergisince 20. yy.’ın  İnsan hakları savunucusu seçildi. Parks 1996 yılında Başkanlık Hürriyet madalyasını  beyaz başkan Bill Clinton’dan aldı.

….

Ve Muhammet Ali binlerce seveni ile sonsuzluğa uğurlandı. Kelebekler gibi cennete altın yumruk. Allah rahmet etsin…

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM