Mülakat ile öğretmen ataması

Mülakat ile öğretmen ataması MÜLAKAT Geçtiğimiz hafta alkollü araç kullanan Lise Eğitiminden Sorumlu İsveçli bakan Aida Hadzialic’in düzenlediği basın toplantısında görevinden istifa ettiğini haberini okuduk. Basın toplantısında alkollü araç kullanmakla yaşamının en büyük yanlışını yaptığını söyleyen Aida Hadzialic ‘‘Alkol ile araç kullanımı birlikte anılamaz, düşünülemez’’ diyerek görevinden ayrıldı. Bu haberi okuduktan sonra Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi […]

Mülakat ile öğretmen ataması

Mülakat ile öğretmen ataması

MÜLAKAT

Geçtiğimiz hafta alkollü araç kullanan Lise Eğitiminden Sorumlu İsveçli bakan Aida Hadzialic’in düzenlediği basın toplantısında görevinden istifa ettiğini haberini okuduk. Basın toplantısında alkollü araç kullanmakla yaşamının en büyük yanlışını yaptığını söyleyen Aida Hadzialic ‘‘Alkol ile araç kullanımı birlikte anılamaz, düşünülemez’’ diyerek görevinden ayrıldı. Bu haberi okuduktan sonra Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi aklıma geldi. Bu tavır ancak “kendini gerçekleştirmiş” toplumda yaşayan insanların yapılabileceği bir tavırdı. Şimdi bunu bir kenara bırakıp biraz geçmişe yüzyıllar öncesine dönüş yapalım.

***

Osmanlı döneminde devlet memurlarının maaşı yoktu. Emeklerinin karşılıklarını tahsis edilen bölgenin gelirinin bir kısmını alarak karşılarlardı. Bunun yanı sıra Osmanlı’da rüşvet yaygınlaşmıştı. Rüşvetin yaygınlaşmasındaki en büyük sebep devlet memurlarının elde ettiği gelirler arasındaki uçurumdu. Padişah 2 Mart 1838 yılında bir ferman yayımlayarak rüşveti önlemek ve halkın işlerinin garazsız yürütülmesi için memurlara maaş bağladığını buna rağmen rüşvet almaya devam eden memurun şiddetli şekilde cezalandırılacağını ferman etmişti. Memurun işinizi bekletmesi sizin ticari olarak zarar etmenize neden oluyordu. Halk da devlet dairesine işi düştüğünde yanına küçük bir “hediye” alır ve işlerinin hızlandırılması için memura sunardı. Memurlara maaş bağlansa da bu gelenek uzun yılar devam etti. Genetiğimize sinmiş bir durum deyip aklamak yanlış olur lakin toplumlar bilinçaltını kolay temizleyemez.

***

Halk arasında “ Senin yaptığını Çorumlu yapmaz.” diye bir söz vardır ki bunu Çorumlu bir arkadaşım anlatana kadar bilmiyordum. Köylüden alınan vergi ağırlaşmış ki köylü aileyi mi geçindireyim yoksa vergiye mi ayırayım diye düşünürken vergi memurları denetim esnasında yukarı kattan ses geldiğini duyarlar insan sesine benzemez. Yukarıda ev vardır. Adam babam hasta inliyor onun sesidir dese de yukarıdan gelen ses pek insan sesi değildir. Memurlar yukarı çıkar ve memurlar yatak odasında hayvanı görür. Adamlar hayret içindedir. Köylü vergiden kaçırmak için hayvanı yukarı çıkarmıştır. Garip, imkansız, beklenmedik bir durum gerçekleştiğinde senin yaptığını Çorumlu yapmaz diye bir laf dolanır ki halk arasında ne kadar itibar edilir hikayesine bilinmez ancak şunu söyleyelim zorlukta çare üreten bir milletiz. Bizim kültürel genetiğimizi ele veren bir hikayedir aslında. Çözüm odaklı bir pratik zeka örneğidir bu hikaye.

***

Osmanlı döneminden çıkıp günümüze tekrar dönelim. Geçenlerde bir gazete de Aksaray Üniversitesi’nin Yardımcı Doçent ilanına ait bir haber vardı. İlanda Fatma Karabıyık Barbarosoğlu üzerine çalışmak şartı şerh düşülmüştü. Yani kişiye özel ilandı bu. Bu yazar üzerine çalışan ülkede sadece dokuz kişi vardı bunların sadece birinin özelliği tüm şartları tutuyordu. Yani bilim yuvası olması beklediğimiz yerler kişiye özel ilan ile çıkıyordu.

***

Mülakat ile öğretmen alınacak. Aslında gelişmiş ülkelerde olduğu gibi olacağı düşüncesi ile düşünülmüş yararlı olacağına inanılmış bir anlayış mülakat. Herkes Aida Hadzialic olabilseydi hiç şüphesiz faydalı olacaktır.

Lakin biz gelişmekte olan ülkeyiz bize üniversite bir keyif, estetik kaygı, zevk için okunmaz bizde iş kapısıdır üniversite. Devlet büyüklerimiz güzel düşünmüş lakin bizim kültürel genetiğimizde olan olayların örnekleri açık. Bizim kültürel genetiğimiz ortaya koyan iki küçük anlatı yazdık ki bunu daha da arttırmak mümkün. Yukarıda bir zeka ürünü dedim doğrudur, lakin adam kayırmak, referans olmak adı altında hak yemek olarak döneceği korkusu vardır insanların zihinlerinde.

Mülakat, liyakat sahibinden çok adamı olanı koruyan sistem haline geleceği korkusu vardır insanların ürkek gözlerinde. Devletin yasalarının, adaletinin insanların vicdanlarında yansıması umuduyla…

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
memur mülakat

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM