Mustafa Kemal’i Anlamak Yahut Cehalete Ram Olmak

Mustafa Kemal’i Anlamak Yahut Cehalete Ram Olmak Belçika Bagladeş Pakistan Meksika Hollanda …. Buraya Atatürk heykeli olan ülkeleri ya da Atatürk’ün adının verildiği parkları, caddeleri yazacak olsak kırk civarında yabancı şehir ve ülke yazmak gerekecek. Üsttekiler bunlardan sadece bir kaçı. Samsun’da eline baltayı alıp Atatürk heykeline saldıran vatandaşa anlatmak gerekir mi bilemem. Zira israftır bazı […]

Mustafa Kemal’i Anlamak Yahut Cehalete Ram Olmak

Mustafa Kemal’i Anlamak Yahut Cehalete Ram Olmak

Belçika

Bagladeş

Pakistan

Meksika

Hollanda

….

Buraya Atatürk heykeli olan ülkeleri ya da Atatürk’ün adının verildiği parkları, caddeleri yazacak olsak kırk civarında yabancı şehir ve ülke yazmak gerekecek. Üsttekiler bunlardan sadece bir kaçı.

Samsun’da eline baltayı alıp Atatürk heykeline saldıran vatandaşa anlatmak gerekir mi bilemem. Zira israftır bazı hayatlar. Eline baltayı alıp heykele saldırmak tam olarak Ortadoğu zihniyetinden öte bir şey olmasa gerek.

Aklıma gelen şey Saddam’ın boynuna ip atılarak çekilen yıkılınca tekmelenen heykeli oldu. Atatürk’ü Saddam’a eş tutma gafletine düşmeden bendeki çağrışımını anlatmak isterim işin ucundan kıyısından. Ortadoğu politikası yöneten bir fikir şirketi edasıyla analiz yapmak değil maksadım. Yalnızca balta ile saldırılan heykeli görünce Saddam’ın yıkılan tekmelenen heykelini çağrıştırdı. Trump’un ilk ziyaretini Sudi Arabistan’a yapması, Alman bakanın “İncirlik” için Ürdün’den alternatif yer bakması Afganistan, Irak ve Suriye’den sonra yeni gözdenin! biz olduğunu anlamak için çok da zeki olmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Bunun gibi eline baltayı alan insan israflarının bu ateşin odunu olduğu gerçektir. Bu tip insancıkları “deli” diyerek temize çıkarmak odunu harlamak olacaktır. Deliyse dışarda ne işinin olduğu da ayrı bir sorgulanacak mevzudur.

Atatürk’e düşman olanların yalnızca cehaletten güç aldıkları muhakkak. Atatürk milli mücadele ile dünyadaki bir çok sömürü altındaki millet ilham olmuş. Öyleki Gandhi “Mustafa Kemal, İngilizleri yeninceye kadar Tanrıyı da İngiliz zannederdim…” derken elinde balta olanlara anlatmak zor.

Söyleyecek fazla söz yok sonuçta algısı kapalı insanlara laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor odluğu gerçeği karşısında.

Cehaletini sevsinler..

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM