“Ne Mutlu Türküm Diyene” Söylemine Realist Bir Yaklaşım

“Ne Mutlu Türküm Diyene” Söylemine Realist Bir Yaklaşım “Ne mutlu Türküm diyene” söyleminin ne mutlu ile başlayıp farklı etnik unsurların adını ekleyerek yeni varyantlarının arttığı günümüzde bir de bu taraftan bakalım mantığı ile değil de canlı yansımaları ile bakalım. Yürürlükteki Anayasa’nın 66. maddesine göre, “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.” tanımı yapılmıştır. […]

“Ne Mutlu Türküm Diyene” Söylemine Realist Bir Yaklaşım

“Ne Mutlu Türküm Diyene” Söylemine Realist Bir Yaklaşım

“Ne mutlu Türküm diyene” söyleminin ne mutlu ile başlayıp farklı etnik unsurların adını ekleyerek yeni varyantlarının arttığı günümüzde bir de bu taraftan bakalım mantığı ile değil de canlı yansımaları ile bakalım.

Yürürlükteki Anayasa’nın 66. maddesine göre, “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.” tanımı yapılmıştır. . Hangi ırktan, hangi din ve mezhepten olursa olsun herkesin tek millet: Türk milleti oluşu vurgulanmıştır. Türk kavramı şovenizm(ırkçılık) kokmaz.

***

Ne mutlu Türküm diyene! Söylemini M. Kemal Atatürk ilk defa “Onuncu Yıl Nutkunda kullandı. 1972’de öğrenci andına eklendi. Bu teknik bilgileri bir kenara yazıp birazcık milli mücadele dönemine dönüş yapalım. İngiltere dış işleri bakanı Türk asıllı Boris Johnson olunca geçtiğimiz haftalarda çok yazıldı, çizildi. Burada ondan değil de dedesinden bahsedelim biraz. Ali Kemal’den..

Ali Kemal öyle ki milli mücadele düşmanlığı, Mustafa Kemal düşmanlığını Yunan hayranlığı ve Türk düşmanlığı ile perçinlemiş kişidir. Hatta Ermeni meselesinde Ermeni tarafında yer aldığı için Artin Kemal diyerek isim takılan “vatan haini”dir. İçimizdeki düşman diye film çekilecek olsa Ali Kemal’i başrolde anlatmak gerekir o dönem içerisinde.

Ali Kemal’in hayranlığı Yunanlılara idi. Bir de İstanbul Rumları vardı. Dönemin “Karagöz” gazetesinde anlatılanları şuraya not edelim. Mütareke döneminde İstanbul’un işgalini sevinçle karşılayan , gösteriler düzenleyen, Yunan ordusuna yardım toplayan İstanbul Rumları Türk Ordusunun zaferi ile tavır değiştirmiştir. 4 Ekim 1922 tarihli gazetede yeni döneme ayak uydurmak için Türk gibi görünmeye gayret gösteren Rumlar İstanbul’da “fes buhranına” sebep olmuştur. Dükkanlarına Türk bayrağı asan, Türkçe konuşmaya özen gösteren ve vitrindeki Rumca yazıları kaldırıp Türkçe yazılar yazdıklarını gazetenin sütunlarında görürüz.

Günümüzde “hepimiz Ermeniyiz” söylemini ve Ne mutlu Türküm diyene söyleminin farklı varyantlarını yaparak dile getirildiğini görüyoruz. Bu şekilde farklı ırkların isimlerini tekrarlayarak bunları söylemek bu vecizenin içini boşaltmaktır bir anlamda. Bu söylemler Milli Mücadele düşmanı Ali Kemal’dir, “fes buhranına” yol açan rahatta farklı sıkıya gelince farklı dönemin İstanbul Rumlarıdır.

***

Ali Kemal’in oğlu Zeki Kuneralp’ e devletimiz büyüklük gösterdi ve affetti. Londra, Paris büyükelçiliği yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etti. Babası Ermeni hayranlığı güttüğü için Artin Kemal diye dalga geçilmişken kendisi Ermeni terör örgütünün saldırısına uğradı ve eşini kaybetti.

Milli mücadele döneminde az öne bahsettiğim gibi miydi tüm Rumlar. Hepsi haindi desek yalan söylemiş oluruz. Anadolu’ya Milli Mücadele’ye silah kaçırılırken bazı Rumlar inandığı için, vatan olarak gördüğü için bazısı ise para karşılığında yardım etti. Bunların sayıca az olduğunu belirtmek gerekir.

Milli Mücadele’yi başarıya ulaştıran Kuvayı Milliye ruhu idi. Şuraya küçük bir yaşanmışlık ekleyelim Kuvayı Milliye ruhunu anlatan.

Milli Mücadele için İstanbul’ da çağrı yapılıyor halk elinde olan para ile bağış yapıyordu. Herkes Kızılay’ın çağrısına uymuş bağış için sıraya geçmişti.

Kahveci Ali 100 kuruş, Bakkal Tevfik 200 Kuruş, Eskici Yusuf 50 Kuruş…

Sırada küçük, ufak tefek bir oğlan çocuğu küçücük ellerindeki tüm servetini masanın üzerine bıraktı. Hasan 5 Kuruş.

Kuvayı Milliye ruhu deli bir komutanın cesareti ile küçük çocukların harçlıklarından yaptığı bağışla küllerinden yeniden doğmaktır.

Ne mutlu Türküm diyene Zeki Kuneralp’tir, Bakkal Tevfik amcadır, tüm harçlığını masaya koyan küçük Hasan’dır, Kuvayı Milliye ruhudur. Ne Mutlu Türküm diyene “Eğemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyen Mustafa Kemal’dir.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM