Öğretmen ataması yapılacak, eğitim sistemi değişecek

Öğretmen ataması yapılacak, eğitim sistemi değişecek Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Ağustos ayında öğretmen ataması yapılmayacak açıklamasında bulundu, malum duymayan kalmadı. Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen kahroldu desek yeridir. Kimi arkadaşlarımız da iyi niyetinden umudunu kaybetmek istememesinden dolayıdır resmi açıklama yapılmadı, bakan demedi… Söylemleri ile umutlarını diri tutmaya çalışıyor. Ağustos ayından öğretmen ataması yapılmayabilir ancak […]

Öğretmen ataması yapılacak, eğitim sistemi değişecek

Öğretmen ataması yapılacak, eğitim sistemi değişecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Ağustos ayında öğretmen ataması yapılmayacak açıklamasında bulundu, malum duymayan kalmadı. Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen kahroldu desek yeridir.

Kimi arkadaşlarımız da iyi niyetinden umudunu kaybetmek istememesinden dolayıdır resmi açıklama yapılmadı, bakan demedi… Söylemleri ile umutlarını diri tutmaya çalışıyor.

Ağustos ayından öğretmen ataması yapılmayabilir ancak ben şahsi fikrim olarak kasım en geç aralık ayında atama olacak görüşündeyim. Öğretmen atamasının takvimini Başkanlık Referandumu belirleyecektir. Özetle öğretmen atamasını Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek.

Hükümete yakın kaynaklar Kasım ayında referandum olacak açıklamasında bulunuyor. Eğer referandum kasım ayında olacaksa öğretmen atamasının Ağustos ayında yapılmama sebebi Kasım/Aralık gibi yapılma görüşüm bu yüzden.

Seçim ülkesiyiz, oy memleketiyiz, seçim vaatleri, oy kazanma çabalarını diri tutma siyasetinin sonuçları bunlar.

Geçmişe şöyle baktığımız zaman seçim dönemlerine yakın öğretmen atamalarının olduğunu, sözleşmeli öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe geçişlerin yaşandığını görmek mümkün.

Alan Sınavına Ramak Kala Olumsuz Açıklama

Öğretmen adayları KPSS’ye girmiş çıkmış alan sınavına hazırlanırken ağustos ayında öğretmen ataması yok açıklamasının arkasından öğretmen adaylarında nasıl bir moral kalabilir ki…

Milli Eğitim Bakanı Sayın Yılmaz öğretmen adayı arkadaşların umutları ile birlikte sınav moral/motivasyonlarını da aldı götürdü diyebiliriz.

Eğitim Sistemi Değişir

Son 14 yılda 6.Milli Eğitim Bakanımızın ataması yapılmış oldu. Her gelen Milli Eğitim Bakanı eğitim sisteminde iyileştirme, düzeltme uğraşlarına girdiler. Ancak her değişiklikte yeni gelen sistem eğitimimize yeni karışıklıklara yol açtı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da eğitim sistemi konusunda düzenlemelere giderek, değişiklik yapacağını düşünüyorum.  Basında yer aldığı gibi 3+3+3+4 eğitim sistemini mantıklı incelediğimizde kısa vadede getirilmesi mümkün gözükmüyor. Gerçi 4+4+4 eğitim sistemine de mantıklı baktığımızda mümkün gözükmüyordu.

Yeni eğitim sistemi 3+3+3+4 mü olur ?+?+?+? mı olur bilemiyoruz. Lakin 4+4+4 eğitim sisteminde değişiklik gözüküyor. Nabi Avcı döneminde 4+4+4 eğitim sisteminin değiştiği yönündeki haberlere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) basın açıklaması ile cevap vermiş ve yalanlamıştı. Ancak 3+3+3+4 eğitim sistemi haberlerine şu ana kadar bir tepki verilmedi.

Atama Yapılır, Sistem Değişir

Ağustos ataması Kasım/Aralık gibi yapılır. Eğitim sistemi de önümüzdeki yıl için değil ancak 2017-2018 eğitim öğretim yılına değişir. Bu arada zaten eğitim sisteminde müfredat, performans sistemi eklenerek değişiklikler yapılmaya başlandı bile…

 

Arif Muzaffer Kul
Öğretmen

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM