Öğretmen Olmak İçin 2 Yazılı 2 Sözlü Şartı

Milli Eğitim Bakanı’nın değişmesi ile birlikte MEB bünyesinde personelleri pek mutlu etmeyen değişiklikler yapılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın özellikle Doğu bölgesinde öğretmen tutmak adına Sözleşmeli Öğretmenliği geri getirmesi öğretmenler arasında huzursuzluğa neden olsa da gelen tepkilere bakıldığı zaman, oluşan tepkilerin büyüklüğü sözleşmeliği öğretmenliğin yaratacağı yıkıma göre devede kulak kalmaktadır. Sözleşmeli Öğretmene Kız Vermiyorlardı […]

Öğretmen Olmak İçin 2 Yazılı 2 Sözlü Şartı

Milli Eğitim Bakanı’nın değişmesi ile birlikte MEB bünyesinde personelleri pek mutlu etmeyen değişiklikler yapılmaya başlandı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın özellikle Doğu bölgesinde öğretmen tutmak adına Sözleşmeli Öğretmenliği geri getirmesi öğretmenler arasında huzursuzluğa neden olsa da gelen tepkilere bakıldığı zaman, oluşan tepkilerin büyüklüğü sözleşmeliği öğretmenliğin yaratacağı yıkıma göre devede kulak kalmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmene Kız Vermiyorlardı

Daha önceki yıllarda sözleşmeli öğretmen olarak çalışan ya da yakındaki arkadaşları sözleşmeli öğretmen olanlar bilirler. Sözleşmeli öğretmenler MEB personelleri içerisinde resmen ikinci sınıf muamele görüyorlardı. Okul idarecileri arasında, öğretmenler odasında, veliler arasında sözleşmeli öğretmen unvanı istenmeyen öğretmen olarak görülmekteydi.

Sözleşmeli öğretmenler arasında “sözleşmeli öğretmene kız bile vermiyorlar” söylemi durumun ne kadar vahim olduğunun göstergesidir. Sözleşmeli öğretmen olup evlenme konusunda sıkıntı yaşayan öğretmen arkadaşları hatırlıyoruz.

Sözleşmeli Öğretmenin Eş Durumu Ataması

Bakan İsmet Yılmaz ile MEB camiasına tekrar giren sözleşmeli öğretmenlerin geçmişte yaşanan sıkıntıları tekrar yaşayacakları aşikâr. Nitekim sözleşmeli öğretmenler arandıktan sonra üç yıl boyunca eş durumundan atama isteyemeyecekler, sözleşmeli öğretmenin eşi eş durumu atamasında sözleşmeli öğretmene tabii olacak. Bu da eş durumunu imkânsız hale getirecek.

Önce KPSS Sonra Mülakat Sonra Yazılı Sınav Sonra Mülakat

Öğretmen olarak atanabilmek için adaylar önce KPSS’den başarılı olacaklar, atanacak öğretmen kontenjanının üç katı kadar öğretmen adayı sözlü sınava tabii tutulacaklar, kısaca mülakata girecekler. Mülakatta başarılı (!) olan öğretmen adayları öğretmen olarak atanacaklar.

Öğretmen olarak ataması yapılan öğretmen daha sonra aday öğretmen uyum programı, aday öğretmen uyum süreci kapsamında değerlendirilecek. Aday öğretmen daha sonra yazılı sınava girecek ve arkasından sözlü sınava alınacak.

Öğretmen Olmak Bu Kadar Zor!

MEB personel camiasında  saygın bir yere sahip olan öğretmenler arasında yer almak işte bu kadar çetrefilli ve bu kadar zor bir süreç! Mülakatın objektifliği, sendikaların siyasetle harmanlandıktan sonra eğitim camiası için çözüm değil kaos yaratılmasına izin vermesi olayı bu noktaya kadar getirmiştir.

Sayın Bakan İsmet Yılmaz çözüm üretmeye çalıştığını savunadursun bu süreç böyle devam ederse kendisinin de sık sık dile getirdiği kalite politikası MEB’in kucağında bomba gibi patlayacaktır. Bu şekilde öğretmen ve eğitim kalitesini arttıramazsınız.

Öğretmene sormadan, öğretmenin görüşü alınmadan gelecek her türlü sistem Milli Eğitim Bakanlığının %99 unu oluşturan personel olan öğretmenleri mutlu etmez.

Arif Muzaffer KUL

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM