Öğretmenim

Maarif Müfettişi Fatin ÖZDEMİR’in Öğretmenler Günü için özel yazdığı şiir.

Öğretmenim

Öğretmenim

Bir yediveren gülüsün sen öğretmenim. Her mevsim açar,her zaman kokarsın. Sönmeyen bir ateşsin sen. Yağmurda, karda, ayazda hiç sönmeden yanarsın. Ufkumda güneş, gecemde yıldızımsın. Hep bizi gözetlersin göklerden. Ne batar, ne kayarsın. Benimle, benden öncesi ve sonrasında nesil nesil, kuşak kuşak yaşarsın.

Karanlıkta verdiğin ışığın etrafında dolaşan kelebeğim, Gönlümü aydınlatan ışığımsın etrafını aydınlattıkça. Tutmasan elimden hala ilk günkü gibi taze, saf, masum, savunmasız bir bebek. Her şeye boyun eğen, bu benim hakkımdır diyemeyen saf bir bebek.

Bazen de büyüttüğün, eğittiğin, sevdiğin, saydığın, gözün gibi baktığın bir çiçek. Elim her defasında bir başarıya kalktığında ödülümsün. İlk aşkımın zorluğunda içimi sıkılmadan, sana döktüğüm gönlümsün. Acılardan korktuğum, sana ağladığımda korkmadığım hüznümsün.

Sen benim, solmayan, solmayacak, her zaman açacak yediveren gülümsün. Bazen kızgınca, bazen baygınca, bazen kartal gibi parçalarcasına bakışsın. Sen yüreğimden söküp atamadığım iplikten değil,nurdan yapılmış nakışsın. Nice zaferlere koşmaya hazır askerler gibi, sırtımı dayadığım sancağımsın. Yaşarım seni her bayrak görüşümde. Çünkü sen gözlerimde dalga dalga ay yıldızımsın. Bayrak diyorum. Neden mi? Çünkü bayrağım inmedi, inmeyecek göklerden. Bu demektir ki; sende hiçbir zaman çıkamayacaksın gönlümden.

Ben, taptaze umudum. Zamanı gelip senin için çıkınca yağmasını bekleyen bulutum. Dağların efesi kurt, sen çıkınca karşıma kuzuyum. Koruyacağım tabii ki seni, memleketi, her şeyi. Çünkü ben bu vatanın oğluyum. Aşığım öğretmenim sana. İlkeleri, inkılâpları tavizsizce yaşamana. Benim sesimin çıkmadığı yerde beni korumana. Zamanı gelipte bizlerle vedalaşırken ağlamana aşığım. Sen benim düne kadar bilmediğim özgürlüğüm, ellerim, ayaklarım olmasa da hakkımı yedirmeyecek bakışlara ev sahipliği yapan gözümsün. Sen memleketimin her köşesinde kokan, her rüzgârında kulağımda çınlayan, ayrımsız bülbülleri şakıtmaya kucak açan yediveren gülümsün. Öğrencilerin var oldukça sen bir ölümsüzsün.

Fatin ÖZDEMİR Maarif Müfettişi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM