Öğretmenler şikayet etmemeli, ne istediğinin farkına varmalıdır

Öğretmenler şikayet etmemeli, ne istediğinin farkına varmalıdır Özlük haklarımız yeterli mi? Ek ders katsayısından memnun muyuz peki? İl içi atama istediğimiz dönemlerde il içinde tercihlerden bir yere yerleşme ihtimalimiz yüksek mi? İl dışı tayin istediğimiz zaman istenilen yere gidebiliyor musunuz? Norm fazlası olmaktan kurtulmak için norm fazlası atama isteyip gittiğiniz yerde yine norm fazlası olmak […]

Öğretmenler şikayet etmemeli, ne istediğinin farkına varmalıdır

Öğretmenler şikayet etmemeli, ne istediğinin farkına varmalıdır

Özlük haklarımız yeterli mi? Ek ders katsayısından memnun muyuz peki? İl içi atama istediğimiz dönemlerde il içinde tercihlerden bir yere yerleşme ihtimalimiz yüksek mi? İl dışı tayin istediğimiz zaman istenilen yere gidebiliyor musunuz? Norm fazlası olmaktan kurtulmak için norm fazlası atama isteyip gittiğiniz yerde yine norm fazlası olmak nasıl bir duygu? Sözleşmeli öğretmenlik getirildi kadrolu öğretmenlerin neden sesi çıkmıyor! Sözleşmeli öğretmen olarak atananların atanma şekli objektif ve öğretmen yeterliliğini ölçüyor mu? Son dönemlerde mantar gibi türeyen yeni yetme okul müdürlerinden ya da yıllardır idarecilikle alakası olmayanların müdür olmalarından memnun musunuz? Öğretmenler odasında yaşanan ikililiklerden, gruplaşmalardan hiç bu kadar rahatsız oldunuz mu? Son dönemlerde yolunda gitmeyen bazı şeyler var değil mi?

Bu soruları soran sadece ben değilimdir. MEB personel camiasında on binlerce belki yüz binlerce kişi ile aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Peki bu kadar sorun varken neden çözüme gidemiyoruz? Asıl mesele buradan başlıyor. Öğretmenin hakkını savunacak, arayış içerisindeki eğitimciye destek olacak kişi, kişiler ve kuruluşlar sendikadan başkası değildir. Bugün bir öğretmen bunları protesto edeyim dese ve bir fiilde bulunsa soruşturma geçirir ve ceza alır. Sendikal çatı altında hakları savunulsa ve gerekli hamleler atılsa işte bu sorunlar bir bir çözülme yolunda ilerler. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görevli öğretmen sayısı 900 bin civarında. Sendikalı öğretmen sayısı ise gün geçtikçe artarak 500 binin üzerine çıkmış durumdadır. Çok ciddi bir rakamlar karşı karşıyayız. Ancak bir o kadar da ciddi sorunlarla boğuşur durumdayız…

Bu sorunların çözülmesi için yetkili sendikanın öğretmenlere, eğitim çalışanlarına kulak vermesi gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının da camia içerisindeki son dönemde yaşanılanları görmesi ve gerekli müdahaleleri yapması şart olmuştur. Yıllardır kamuda çöreklenen FETÖ tayfası çil yavrusu gibi dağılmış durumdadır. İhraç edilenler, açığa alınanlar bir kenara şu anda yetki çatısı altında kamufle oldukları yerden çıkartılması gerekenler asıl tehlike unsurlarını taşıyanlardır.

Öğretmenlerin ne istediğinin farkına varması gerekmektedir. Kafayı kaldırıp zalimden, ahlaksızdan sıyrılıp çevresine baktığı zaman doğruları görecektir. Öğretmen şikayet edip, veryansın ederek aynı kervana hizmet etmeye devam ederse hakları hukukları için bir çözüm bulunamayacaktır.

“Deveye şikayetini sormuşlar. Deve cevap vermiş. Sırtımdaki yük ağır olmasına ağır ama o yük umurumda değil demiş. Kervanın başında giden o eşek var ya o eşek, işte o çok zoruma gidiyor demiş.”

Arif Muzaffer Kul

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM