Onuncu Yıl Marşı

Onuncu Yıl Marşı Andımız okunmuyor. Bayrak şiiri ders kitaplarından çıkarılıyor. Son olarak da Onuncu Yıl Marşı bir şehrin milli eğitim müdürü tarafından kullanılması yasaklanıyor. İnsan düşünüyor sıra “İstiklal Marşı”nda mı diye. … Andımız gibi, İstiklal Marşı gibi, Bayrak gibi her milletin fikir ve toplumsal duygularını yansıtan metinleri vardır. Andımızın kaldırılma sebebi ırk ayrımını ortaya koyduğu […]

Onuncu Yıl Marşı

Onuncu Yıl Marşı

Andımız okunmuyor.

Bayrak şiiri ders kitaplarından çıkarılıyor.

Son olarak da Onuncu Yıl Marşı bir şehrin milli eğitim müdürü tarafından kullanılması yasaklanıyor.

İnsan düşünüyor sıra “İstiklal Marşı”nda mı diye.

Andımız gibi, İstiklal Marşı gibi, Bayrak gibi her milletin fikir ve toplumsal duygularını yansıtan metinleri vardır. Andımızın kaldırılma sebebi ırk ayrımını ortaya koyduğu içindi. Andımız ırkçılık metini değildi, olamazdı. Hatta başka milletlerin ırkçılığa varacak ulusal değerleri taşıyan ritüel haline getirilmiş metinleri vardı.

Şovenizm ile milliyetçilik algısının farklı kavramlar olduğunu görmek gerekir. Şovenizm(ırkçılık), değişik ırklar ve uluslar arasında kendi ırkını ve ulusunu üstün görme temeline dayalı aşırı ulusçuluk akımı. Milliyetçilik denildiğinde Atatürk’ün milliyetçilik tanımı aklımıza gelmelidir. Din , dil ırk ayrımı yapmaksızın tarih ve ortak değerlerle bağlı toplum için çalışmak diye tanımlanabilir. Hatta milliyetçilik işini en iyi yapmaktır. Herkes işini iyi yapsa ilerleyip muasır medeniyetler üzerine çıkacağız. Şovenizm ve milliyetçilik kavramı karıştırılmamalı kavramların anlamsızlaştırıldığı günümüzde çarpıtılmamalıdır.

Onuncu Yıl Marşı’nda “İmtiyazsız, sınıfsız kaynaşmış bir kütleyiz” diyordu. Yani kavramları doğru tanımladığımızda kimsenin ötekileştirilmediğini görüyoruz.

Geçenlerde Türkiye’nin en eski liselerinden İstanbul Erkek Lisesi’nin mezuniyet töreninde tüm öğrencilerin okul müdürü konuşma yaptığı sırada sırtlarını döndüğünü gördük. İEL sarı siyahtır. Bir dönem birinci ligde oynayan İstanbulspor takımının renkleri sarı siyahtı. Nerden gelir bu renkler İEL öğrencilerinin son Çanakkale’de cepheye gitmesi ile okulu bu hareket karşısında hüzün kaplar ve okulu alt sınıflar umudun ve hüznün rengi sarıya boyar. Sonra cepheye sessizce giden on beş yaşındaki delikanlılardan geri dönen olmaz. Şehit haberi geldikçe matem bağlar kalan alt sınıfları. Ve okulun kapılarını bahçe duvarlarını siyaha boyanır. Sarı-siyah on beş yaşındaki gençlerin gelmeyeceğini bilerek umutla gelmelerini beklemenin rengidir. İEL’nin duyarlı öğrencileri günümüzde de duyarsız değil.

Tokat yöresine ait “Hey on beşli” diye bilinen kimi yerlerde de bilinçsizce oyun havası diye oynanan türkü on beşlilere, cepheye giden küçük kahramanlara söylenmiştir.

….

Andımız değerdir.

Bayrak şiiri değerdir.

Onuncu Yıl Marşı değerdir.

İstiklal Marşı değerdir.

Sarı- siyah değerdir, On beşliler değerdir …

Değerler giderse, silinirse, hassasiyetimiz tozlu raflara kaldırılırsa vatan işgale dahi uğrasa vatanından kaçan, eline silah alıp mücadele etmekten kaçan Suriyeliler gibi ruhsuz, vatansız nesiller türer. Onurları kırılan vatansız Suriyeliler gibi…

Sözün özü modern dünyada hassasiyeti olmayanın haysiyeti de olmuyor.

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM