SÜPER KAHRAMANINIZ ÖĞRET-MEN

SÜPER KAHRAMANINIZ ÖĞRET-MEN Çocuğu okula yeni başlayacak olanların, ortak sınavlara hazırlananların,çocuğunu üniversitede iyi bir bölüme yerleştirmek isteyenlerin süper kahramanı ÖĞRET-MEN…Aslında ‘öğretme’ evrensel bir süreçtir.Çevremizde her aile çocuğuna,usta çırağına,öğretmenler öğrencilerine sürekli bir şeyler öğretirler.Burada ayırt etmemiz gereken öğretme ve öğrenmenin iki ayrı işlev olduğudur.Bu çok basit ancak önemli bir durumdur.Her Öğrenme veya Öğrenememe durumu bu iki […]

SÜPER KAHRAMANINIZ ÖĞRET-MEN

SÜPER KAHRAMANINIZ ÖĞRET-MEN

Çocuğu okula yeni başlayacak olanların, ortak sınavlara hazırlananların,çocuğunu üniversitede iyi bir bölüme yerleştirmek isteyenlerin süper kahramanı ÖĞRET-MEN…Aslında ‘öğretme’ evrensel bir süreçtir.Çevremizde her aile çocuğuna,usta çırağına,öğretmenler öğrencilerine sürekli bir şeyler öğretirler.Burada ayırt etmemiz gereken öğretme ve öğrenmenin iki ayrı işlev olduğudur.Bu çok basit ancak önemli bir durumdur.Her Öğrenme veya Öğrenememe durumu bu iki kişiden birine yüklenmemelidir.

ÖĞRETMENİN PENCERESİNDEN ÖĞRETMENLİK

Son yıllarda eğitim sistemimizde yaşanan aksaklıkların faturası toplum tarafından âdeta öğretmenlere çıkarılmış durumda. Düne kadar ülkemizde saygı duyulan ve nitelikli meslekler arasında gösterilen öğretmenlik mesleğinin saygınlığı ile ilgili toplumsal görüşün hissedilir derecede değişmeye başladığı görülüyor. Bu durumda öğretmenlerin meslekleri hakkında ne düşündükleri önem kazanıyor.

-Öğretmenler, toplumun mesleklerini olumsuz algıladıklarını düşünüyor!

Öğretmenlerin %62,5’i, toplumun öğretmenleri bazen eğitimli çocuk bakıcısı gibi gördüğünü düşünürken, yaklaşık dörtte üçü ailelerin üstlenmedikleri sorumlulukları öğretmenlere yükledikleri yönünde görüş bildirmişlerdir. Öğretmenlik mesleğinin saygınlığı ve imajının düzelmeyecek kadar yıprandığını düşünen öğretmenlerin oranı ise %41,9’dur.(TEDMEM 24 Kasım 2014)

-Özel okul ve köy öğretmenleri daha mutlu!

Bunu ben şöyle açıklıyorum; eğitime önem veren bilinçli veli ve kontrolün tamamen öğretmene bırakmış veli. Mutsuz olan öğretmenlerimiz, çok ilgili gibi görünüp öğretmenin işine karışan veliler olabilir.Sayın Veliler: en değerli varlığınız,çocuklarınızı emanet ettiğiniz öğretmeninize güvenin,işbirliği halinde iyi niyetle onunla birlikte çalışın.Saygı gösterin, kitabımızda denildiği gibi ‘işi ehline bırakın’,kaygılanmayın. Çünkü sizi öğretmenler kadar dinleyen, irtibat halinde olan başka bir kurum veya memur yok bu şansınızı iyi değerlendirin.

Saygıdeğer meslektaşlarım, Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK Öğretmenlere hitaben şöyle söylüyor:
“Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı. Hakikî zaferi siz kazanacak ve sürdüreceksiniz ve mutlaka muvaffak olacaksınız! Ben ve sarsılmaz imanla bütün arkadaşlarım, sizi takip edeceğiz. Ve sizin tesadüf edeceğiz engelleri kıracağız.”  1922 (Atatürk’ün M.A.D., s. 10)

Öğretmenler Günü Yaklaşıyorken  moralimiz yüksek olsun , “Öğretmenlere Müjde!!!” gibi haberleri görünce heyecanlanmayın  Ne mutlu ÖĞRET-MEN  olabilenlere. SAYGILARIMLA

              Ufuk ASKAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yazınız için çok teşekkürler. Bir yerlerde bize saygı duyan insanların var olduğunu bilmek mutlu etti beni. O zaman NE MUTLU BANA!!!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM