Tomris Hatun’dan Metro Turizm Olayına

Tomris Hatun’dan Metro Turizm Olayına Alman Prof. Naumark ” Tarihten Türkler çıkarılırsa tarih diye bir şey kalmaz” der. Aynı şekilde şiirlerinin altyapısında Türklük kavramını estetik algıyı bozmadan veren Yahya Kemal’e de Türk olduğunu hissettiren şey Alman tarihçi Albert Sorel’den ders alırken Sorel’in söylediği ” Tarihte keşfedilmemiş iki şey var, bunlardan biri Türklük” demesi üzerine kendi […]

Tomris Hatun’dan Metro Turizm Olayına

Tomris Hatun’dan Metro Turizm Olayına

Alman Prof. Naumark ” Tarihten Türkler çıkarılırsa tarih diye bir şey kalmaz” der. Aynı şekilde şiirlerinin altyapısında Türklük kavramını estetik algıyı bozmadan veren Yahya Kemal’e de Türk olduğunu hissettiren şey Alman tarihçi Albert Sorel’den ders alırken Sorel’in söylediği ” Tarihte keşfedilmemiş iki şey var, bunlardan biri Türklük” demesi üzerine kendi kimliği, tarihi üzerine araştırmalara girdiğini görürüz. Türk tarihinde kadın nerede yer alıyordu, işin neresindeydi, etkisi neydi, buna bakmak gerekiyor.

……

Eski dönemlere bakacak olursak Orta Asya’daki şartlarda erkek savaşa yada ava çıktığında evi, çadırı, çocukları koruyacak olan kadındı. Ve kadının kılıç kullanmayı bildiğini, savaştığını görüyoruz. Dünya Tarihinde Amazon kadınları savaşçı kimlikleri ile ön plana çıkar. Bizim tarihimizde de bunu görürüz. Hatta Kemal Tahir’in Devlet Ana adlı Osmanlı’nın kuruluşunu anlatan romanında da savaşçı Türk kadın motifini görürüz.

……

Türk olduğu tartışma konusu olan Cengiz Han’ın kullandığı ve günümüzde eşlerimiz için saygı ve sahiplenme anlamına gelen “Hanım” sözcüğünün etimolojik temellerine baktığımızda şu kısa hikayeyi aklımıza getirmemiz gerekir. Bir gün Cengiz Han, çevre hanları toplantıya çağırır. Bütün hanlar, halka oluşturacak şekilde otururlar. Hakan’ın gelmesini beklerler. Cengiz Han yanında eşi yer alır.. Hanlar kendilerini tanıtırlar. Tüm hanlar  kendini tanıtınca sırada Cengiz Han’ın eşi vardır. Burada sözü Cengiz Han alır ve “ ben hepinizin hanı Cengiz Han’ım.  Eşini göstererek bu da benim “hanım “ der. Saygı ve sahiplenme ifadesi olarak  kullandığımız “ hanım “ sözcüğü buradan gelir.

Kadın Türk kültüründe sözde değil realitede ön plana çıkan bir cam fanus içinde değil de hayatın her alanında erkek kadar sözü olan kişidir.

…..

Tarihe baktığımızda Dünya tarihinde ilk kadın hükümdarın Tomris Hatun olduğunu görürüz. Tomris Hatun M.Ö. 6. yy. ‘da yaşayan İskit-Saka Türkleri’nin hükümdarıdır. Türkleri tek çatı altında toplayıp Turan birliğini sağlayan Alp Er Tunga’nın torunudur. Dedesi Alp Er Tunga’ yı zehirleyen İranlılardan öcünü almış, savaşmış, anlaşma imzalamış, ordu yönetmiş kadın hükümdardır.

Günümüzde Osmanlı Hanedanında kadınların etkili olduğunu halkımız dizi yolu ile de olsa gördü. Hürrem Sultan, Kösem Sultan gibi. Kadının Türk kültüründe üstlerde olduğunu görüyoruz. Orta çağ Avrupası’nda kadın meta iken, İslam öncesi Arap kültüründe kız çocukları gömülürken, Türk tarihinde kadının devlet yönettiğini görürüz.

….

Günümüze baktığımızda ise kadına şiddetin arttığını görüyoruz.

2002 – 2013 yılları arasında cinayete kurban giden kadın sayısı 13 bin 381’dir.  Son yılların verilerini de eklersek bu rakam daha da artmış durumda.Rakamlar soğuk verilerdir. Bizleri duyarsız bireyler yapar. Özgecan, Cansel ….bu isimleri çoğaltabiliriz. Ve en son olarak da Metro Turizm’ de yaşanan olay mide bulandırıcı ve iğrenç bir durum. Bu olayın ne olduğunu duymadıysanız Metro turizm skandalı diyerek  haberleri tarayabilirsiniz. Çünkü buraya yazılabilecek derecede bir olay değil. Neticesinde Metro Turizm yönetim kurulu üyesi bir bayan özür diler mahiyette bir açıklama yapsa da toplumdaki “sapık” modelinin otobüste, metroda, durakta, işte her yerde karşımıza çıktığını ve ahlaksal yozlaşmanın olduğu toplumumuzda  bu tip bireylerin arttığını  gösteren mide bulandırıcı bir örnek oldu .

…..

Günümüzde herkesin lise muzunu ,üniversite mezunu yapılmaya çalışıldığını da göz önüne alacak olursak.

Kendi kimliğimizden ve kültürel değerlerimizden uzaklaştırıldığımızda menfaatleri uğruna yaşayan bireyler türeyecek ve bunlar toplumun ilerleyen yıllardaki diplomalı tacizcileri, tecavüzcüleri ve sapıkları olacağını unutmamalıyız.

Vicdanlı ahlaklı bireyler yetiştirmeye gayret etmemiz gerektiğini söyleyerek Metro Turizm’in bir özrünün bu iğrendirici olayı duyarlı insanların vicdanında aklayamayacağı şüphesiz.

Ülkemizde kadınlar değil erkekler kadınların hakkını savunmaya başladığında değişim ve refah olacak zannımca.

Duralım ve düşünelim Tomris hatun devlet yönetirken, nasıl kadını mal olarak gören bir toplum olma yoluna doğru gittiğimizi sorgulayalım.

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM