Ücretli öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmelidir

Ücretli öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmelidir Tüm kıymetli öğretmen ve yönetici arkadaşlarımın 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında kazasız, belasız bir süreç yaşamalarını temenni ediyorum. Ülkemizin son dönemde yaşamış olduğu elim olay ve akabinde aziz Milletimizin tutumu ile aydınlık günler göreceğimizi ümit ediyorum. Devlet kademesinde hangi gruba üye olursa olsun hiçbir teröristin barınmasını istemiyoruz. Terörist diyorum […]

Ücretli öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmelidir

Ücretli öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmelidir

Tüm kıymetli öğretmen ve yönetici arkadaşlarımın 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında kazasız, belasız bir süreç yaşamalarını temenni ediyorum. Ülkemizin son dönemde yaşamış olduğu elim olay ve akabinde aziz Milletimizin tutumu ile aydınlık günler göreceğimizi ümit ediyorum.

Devlet kademesinde hangi gruba üye olursa olsun hiçbir teröristin barınmasını istemiyoruz. Terörist diyorum çünkü terör sempatizanlığı yapan kişilerde teröristtir PKK olsun FETÖ olsun ne olursa olsun, bir öğretmen olarak kamuda bölücü personel MEB çalışanı istemiyoruz.

Öğretim yılı için bizlere verilen maddi destek öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmeye başlanmıştı. Bu ayın sonuna kadar hazırlık ödeneği tüm öğretmen arkadaşlara yatacaktır. Bir yıl boyunca öğretmenlerin fazlası ile harcama yaptığı göz önüne alındığında öğretim yılına hazırlık ödeneği öğretmenler için gerçekten güzel bir katkı, destektir. Ayrıca öğretim yılına hazırlık ödeneğine kırtasiye yardımı, kırtasiye ücreti denmesi ne kadar antipatik dursa da aslında harcamalarımızın çoğunun kırtasiye üzerine olduğunu dikkate aldığımızda kullanılan tabirin yanlış olmadığını düşünebiliriz.

Ülkemiz için en büyük sorunlardan birisi ücretli öğretmenler meselesidir. Atanamayan öğretmen sayısı her geçen gün artarken ülkemizde çalışan ücretli öğretmen sayısı da azımsanmayacak bir durumdadır. Ücretli öğretmen diyerek onları ikinci sınıfa itmek en büyük hatadır. Bu yüzden bu arkadaşlarımız da öğretmendir. Öğretmenin ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmen ayrımı olmaz, olmamalı. Öğretmen sınıfa girdikten sonra öğretmendir.

Okullarda canla başla çalışan öğretmenlerimiz var, aylık aldıkları ücret ile yaptıkları iş kıyaslandığında, verdikleri emek uğraştıkları çaba değerlendirildiğinde ücretli öğretmen olarak görev yapan arkadaşlarımıza da öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmelidir.

Eğitim Öğretim yılı başında görevlendirilen tüm ücretli öğretmenlere hazırlık ödeneği verilmelidir. Örneğin sene başında bin lira kırtasiye ücreti alan ücretli öğretmen arkadaşımız ikinci dönem başında ayrılacaksa ikinci dönem hazırlık ödeneği kısmı kendisinden geri alınabilir. Bir yıl boyunca çalışan öğretmen arkadaşlarımız da diğer öğretmenler gibi tam anlamıyla bu destekten yararlandırılabilir.

Öğretmen sendikaları üye sayıları göz önünde bulundurulduğunda özellikle genel yetkili sendika başta olmak üzere üye sayısı çok olan sendikaların bu durumda MEB’e istekte bulunmaları iyi olacaktır. ücretli öğretmen sendikaya üye olamaz diyerek bu işi kestirip atmak mantıksız olur. Öğretmen sendikaları öğretmen için vardır. ücretli öğretmenlerin sendika üyeliği bir tarafa bahsettiğim üzere öğretmen olmasından dolayı ve onun sorununun da öğretmen sorunu olmasından dolayı sendikaların ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tüm öğretmen arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Öğrenciler bizim geleceğimizdir.

Arif Muzaffer KUL

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL

Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM