Uyum Haftası Rahatlığı-Ufuk Askar

2017-2018 eğitim öğretim yılı 18.09.2017 tarihi itibari ile başladı. Eğitimci yazar Ufuk Askar’ın yeni yazısı.

Uyum Haftası Rahatlığı-Ufuk Askar

Uyum Haftası Rahatlığı

18 Eylül pazartesi 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı tüm hızıyla başladı.Evet gerçekten de tüm hızıyla başladı,bunda en büyük etki ise ‘uyum haftası’ rahatlığıdır. 2006-2007 eğitim öğretim yılından itibaren okulların açılması tarihinden bir hafta öncesi süreç uyum haftası olarak belirlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt genelinde uygulanan uyum haftası,  “Öğrencilerin okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, öğrenme ortamı, öğretmenleri ve arkadaşlarını tanımalarına yardımcı olmak amacıyla uygulanmaktadır.

11 Eylül pazartesi gününden 15 Eylül cuma gününe kadar olan uyum haftasında aile ortamından çıkarak ilk defa okula başlayacak olan okul öncesi öğrencileri ile birinci sınıflar uyum haftasında okula alıştılar. İlkokulu bitirerek ortaokula başlayacak olan beşinci sınıflar da yeni bir okul ortamında zorluk çekmemeleri adına uyum haftası çalışmalarına katıldılar. Bu sene uyum haftası çalışmalarına lise dokuzuncu sınıf öğrencileri de katıldılar.

Yeni okul; yeni arkadaşlar, yeni öğretmen, yeni sınıf  kısacası  öğrenciler için yeni bir heyecan demektir. Fakat bu ne kadar  heyecanlı bir serüven gibi görülse de  hangi öğrenim kademesinde olursa olsun, okul hayatına yeni başlayan veya okul değiştiren her çocuk ve aile için yaşamsal değişimleri içerir ve bu da kendi içerisinde kaygı ve endişe barındırır. Bu süreçte okullara düşen görev ise öğrencilerin ve ailelerin yanında olmak ,onları desteklemek, eğitim süreci ve işleyiş hakkında onlara  bilgiler aktarmak  kısacası öğrencilerin kendilerini ait hissettikleri okullarına mutluluk ve güven içerisinde geliyor olmalarını sağlamak.

Okula uyum süreci kimi çocukta rahat bir şekilde geçerken bazı çocuklarda da okula gitmek istememe, ağlama, öfke, çevresine direnç gösterme gibi davranışlarla kendini gösterebilir. Okul öncesi ve 1. sınıf gibi okula yeni başlayanlarda bu uyum sorunları karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi gibi psikosomatik belirtilerle kendini gösterirken, daha büyük yaş gruplarında şiddet eğilimi, isyankarlık , umursamazlık gibi disiplin davranışları   gözlemlenebilir.Aile ve okul arasındaki karşılıklı güven ve işbirliği ile bu sorunları kolayca aşabiliriz. 

ÖĞRETMENLER VE İDARECİLER AÇISINDAN UYUM HAFTASI

Şüphesiz uyum haftasına katılanlardan en büyük sevinci ve  sıkıntıyı yaşayanlar okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenleridir. Uyum haftasında sadece okula yeni gelen öğrencilerin olması öğretmenlerin ve idarecilerin işini oldukça kolaşlaştırmaktadır. Okullarda ilk gün karmaşası azalmış yerini çocukların okul sevincine bırakmıştır.Bu yıl tayinlerin çokluğu öğretmenlerimizin yer değiştirebilmesi ve aile bütünlüğünün sağlanması açısından çok güzel olsa da geç kalması okulların eğitim-öğretime hazırlamasını zorlaştırmıştır.Bu yüzden uyum haftası  idareci,öğretmen,veli,öğrenci… yani tüm eğitim bileşenleri adına güzel bir süreç olmuştur.

2017-2018 eğitim öğretim yılının hepimiz adına başarılı bir yıl olması dileklerimle…

                                                                                                                       Eğitimci-Yazar
Ufuk ASKAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM