VELİ ÖĞRETMEN İŞBİRLİĞİNDE; VELİ NİMETTİR !

VELİ ÖĞRETMEN İŞBİRLİĞİNDE; VELİ NİMETTİR ! Bir Pazar günü veli toplantısında yine buluştuk velilerimizle. Malum çalışma hayatlarımız yoğun ve her istediğimizde veli olarak öğretmenlerimizi, öğretmenler olarak velilerimizi görebilme şansımız yok. İstedik ki evlatlarımız ile ilgili biriken konularda paylaşımda bulunalım ve daha nasıl faydalı olabilirizleri tespit edelim. Velilerimiz bizi kırmayıp geldiler, hem de  geçmiş yıllara göre […]

VELİ ÖĞRETMEN İŞBİRLİĞİNDE; VELİ NİMETTİR !

VELİ ÖĞRETMEN İŞBİRLİĞİNDE; VELİ NİMETTİR !

Bir Pazar günü veli toplantısında yine buluştuk velilerimizle. Malum çalışma hayatlarımız yoğun ve her istediğimizde veli olarak öğretmenlerimizi, öğretmenler olarak velilerimizi görebilme şansımız yok. İstedik ki evlatlarımız ile ilgili biriken konularda paylaşımda bulunalım ve daha nasıl faydalı olabilirizleri tespit edelim.

Velilerimiz bizi kırmayıp geldiler, hem de  geçmiş yıllara göre daha büyük  bir katılımla. Mutlu olduk tabi. Çünkü velimiz bize bir evlat emanet ederken, biz yüzlerce evladın öğretmeni ve emanetçisiyiz okullarda. Hepsi bizler için evlat, hepsi bizler için geleceğe giden yol ve hepsi bizler için ayrı ayrı kıymetli. Hal böyle olunca paylaşılacak çok ortak konumuz mevcut. Şimdi diyeceksiniz ki; ama her öğretmen bir değil, kötü örneklerde var. Elbette ki var, fakat kötü diye tabir ettiğimiz örnekler iyi eğitimcilere gölge olmamalı. Öğretmenlerimiz ile ilgili değerlendirme yaparken, öğretmenlerin üzerindeki sorumluluğun büyüklüğünü dikkate alarak arada elimizi vicdanımıza koymalıyız. Veli toplantılarını öğrenci değerlendirmesinden çıkarıp, öğretmenleri değerlendirme yönünde değiştirmek isteyen veliler oluyor ne yazık ki. Ve ne yazık ki eleştiri kavramını, öğretmene hakaret boyutuna dönüştüren velilerimiz de mevcut. Elbette ki, iyi örnek velilerimize gölge olamaz bu kötü örnekler. Biz eğitimcilere her şartta destek olup işbirliği yaparak evlatlarımız için en iyi sonuca ulaşmamızı sağlayan velilerimiz var. İyi veli profili sayesinde öğretmenlik mesleğinin zorlukları daha kolay aşılmakta, öğrencilerimiz adına daha verimli sonuçlar almaktayız. iyi ki varsınız diyorum. Bir yandan da eğitim kurumlarındaki sorunlu öğrencilerimizin asıl kaynağı olan yanlış veli örneklerimiz mevcut. Biz öğrencilerimiz deki davranış bozukluğundan yakınıp çözüm arayışındayken, asıl sıkıntının yanlış veli profilinden kaynaklandığını üzülerek belirtmeliyim. Ne yazık ki ev ortamındaki anne baba kaynaklı yanlış davranışlar çocuklarda değiştirilmesi güç olumsuz davranışlara sebep olmaktadır. Evdeki şiddet, argo kelime kullanımı, yetersiz ilgi, yetersiz temizlik alışkanlıkları, sorunlu aile diyalogları, okullarda sorunlu öğrenci, toplumda da sorunlu bireylerin varlığına imkân sunuyor. Veli toplantımızın gerçekleştiği gün şunu farkettim ki, veli öğrencinin aynası. Ders saatimde karşılaştığım öğrenci profilinin aynısı veli toplantımızda girdiğim bazı sınıflarda aynen karşımdaydı. Ağzında sakız çiğneyerek laubali tavırda olanımı desem, sırtını duvara dayayıp kahvehane oturuşuyla öğretmenleri dinleyenimi desem, evladındaki problemi çözme derdi gütmeyip, öğretmene çirkin ithamlarda bulunan kendini bilmezlerimi desem, veli öğretmen ilişkisini sadece toplantıdan toplantıya algılayıp, yıl boyu okula uğramadığı gibi toplantıda ahkâm kesenimi desem, evladı ile ilgili problemi birebir veliyle paylaşırken sorunu kabullenmeyip öğretmeni suçlayıp, evladına en büyük kötülüğü bilinçsizliği ile yapan velimi desem… Aslında isterdim ki ben bunların hiçbirini demesem, görmesem yazmasam. Göz gördükçe gönül kaldıramıyor bazı durumları. Yazarak paylaşarak bir nebze olsun düzelebileceği umudu taşıyor insan.

Vaktiyle bir bakanımız vardı. VELİYİ ÜZENİ ÜZERİM DEDİ, YETMEDİ ALO 147 ÖĞRETMEN ŞİKÂYET HATTINI AÇTIRDI. Peki, ne oldu, Eğitim camiasında işler çığırından çıktı. Çocuğuyla ilgili problemleri, öğretmenlere sözlü ve bedensel şiddet uygulayarak çözme yoluna giden veliler türedi. Kendindeki hataları eksikleri görmeyip aslında görmek istemeyip, her fırsatta eğitim camiasına atıp tutarak, öğretmenlerin itibarına varacak noktada saldırılarda bulunmayı tercih etti bazı velilerimiz. Aslı astarı olmayan konularda, nasıl olsa kimlik bilgisi istenmiyor rahatlığıyla alo 147 nin müdavimi oldu bazıları da. Ve bazı milli eğitim şube müdürlerimiz öğretmeni şikâyete gelen veliyi, sorunu anlayıp çözmek yerine  ‘VER DİLEKÇENİ BİZ YAPARIZ GEREKENİ’ cümleleriyle uğurladı makamından. Bu gün dönüp baktığımda, eğitim ortamını bu kaosa iten yöneticiler çekip gittiler. Geriye kalan ise bilinçsizce yapılan uygulamalar sonucunda, eğitim ortamında kapanması mümkün olmayan derin yaralar oldu. Toplumsal değerlerin yitip gittiğinden şikâyetçi olmamak lazım gibi geliyor bana. İnsani özellikleri kaybetme noktasına gelmiş fertlerden oluşan bir toplum, değerlerin çoğunu baştan kaybetmiş ve kaybettirmiş oluyor zaten. Kendi öğrencilik yıllarımdan hatırladığım,  en mühim kavramın saygı ve sevgi olduğuydu. Annem babam her okul ziyaretinde ‘Eti senin kemiği benim hocam ‘ diyerek ayrılırlardı öğretmenlerimin yanından. Bu samimi güven hep kazandırdı bize. Hiç bir zaman öğretmenler hakkında olumsuz yorum yapılmazdı çocukların yanında, yapılmamalıdır da. Evde öğretmen hakkında yapılan yerli yersiz yorumlar, öğretmenlerin okul ortamlarındaki etkilerini kaybetmesine sebep olmaktadır. Öğrenciler bu durumda öğretmeni tabiri caizse saymamakta, bu nedenle sınıf ve okul ortamında eğitim kalitesi etkilenmektedir. Sonuç; okullarda eğitim sadece öğretim boyutunda kalarak, eğitim kısmı gerçekleştirilmemektedir. Bu kadar gelişmişlik içinde eski yılları iyi örnek olarak gösteriyor olmak, yaşamsal kalitemizin artması insani kalitemizin düşmesine sebep oluyor gibi kötü bir sonuç çıkarıyor ortaya. İyi öğrenci; doğru anne baba, doğru öğretmen, doğru ortam sonucunda elde edilen mutlu sondur. Bir konuda eleştiri yaparken, azıcıkta olsa eleştiriye önce kendimizden başlamak, sorunun yarı yarıya çözümüne varmak demektir. Unutmamak gerekir ki öğretmenlik öğrencinin yüreğine dokunmak, hayatında kalıcı izler bırakmaktır. Sürekli yakındığımız ve bir türlü düzelmek bilmeyen yanlış bir eğitim sistemine sahip olan bir toplum olarak, eğitimcilerimizin işini daha fazla zorlaştırmamak adına en azından okul ortamlarındaki işleyişi bozmayacak şekilde davranmak ve destek olmak lazımdır. Bu nedenle son olarak şunu belirtmek istiyorum. Başarılı öğrencilerde, veli ile öğretmen işbirliğinin payı büyüktür ve  eğitim ortamlarında iyi veliler nimettir.

Tülay GAZALCI
Türk Eğitim-Sen Denizli Şubesi
Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM