Vezneciler’de Patlama

7 Haziran 2016 Salı/ Ramazan’ın ikinci günü Haber sitelerine “Vezneciler’de Patlama” başlığı altında haberler düşmeye başladı. Neresi Vezneciler? İstanbul’un ücra adı bilinmeyen semti değil. Semtin geçmişi Osmanlı dönemine kadar gider.  İstanbul denildiğinde –gezenler, yaşayanalar bilir- akla “suriçi” gelir. Tarihi yapısı ile sur içindeki semtler . …. Edebiyat derslerinde “vezin, aruz vezni” diye duyduğumuz kelimedir “vezin.” […]

Vezneciler’de Patlama

7 Haziran 2016 Salı/ Ramazan’ın ikinci günü

Haber sitelerine “Vezneciler’de Patlama” başlığı altında haberler düşmeye başladı. Neresi Vezneciler? İstanbul’un ücra adı bilinmeyen semti değil. Semtin geçmişi Osmanlı dönemine kadar gider.  İstanbul denildiğinde –gezenler, yaşayanalar bilir- akla “suriçi” gelir. Tarihi yapısı ile sur içindeki semtler .

….

Edebiyat derslerinde “vezin, aruz vezni” diye duyduğumuz kelimedir “vezin.” Vezin, ölçü tartı anlamına gelir. İstanbul’daki Vezneciler semti de ismini Osmanlı ordusunda kullanılan ateşli silahlara konulacak barutu ölçme için kullanılan terazi yani vezne yapan ve satan esnafın buradaki “Vezneciler Çarşısı”nda bulunmasından dolayı almaktadır. Osmanlı döneminde kullanılan barut bu sefer ramazanın ikinci günü ailelere ateş olarak yeniden düştü.

Vezneciler… İstanbul Üniversitesi’nin Fen Fakültesi vezneciler tarafına bakar. Bir de Edebiyat Fakültesi var Ordu Caddesi’ ne bakar. Ordu Cad.’ den “Kabataş” tramvayı geçer. O caddeden  otobüs ve tramvaylarla binlerce insan akar. Veznecilerden otobüsler ile yine binlerce insan işine, evine, okuluna taşınır durur. Osmanlı’da şehir cami çevresine inşa edilirdi. Namaz kılmak isterseniz yada ben bir ecdadın mimarisini ziyaret etmek isterim derseniz. Veznecilerden biraz adımlarınızı hızlandırırsanız on dakikaya kalmaz Beyazıd cami, Şehzadebaşı Cami,  kiliseden çevrilmiş Kalenderane cami… Eğer ben biraz daha yürürüm derseniz az ötede Süleymaniye cami.

Gün içinde binlerce insan giriş çıkışı olan yer Vezneciler.  Turist dışında “çanta- bavul ticareti merkezidir Laleli. Laleli,  Vezneciler’e  yürüyüş mesafesinde. Vezneciler şehrin göbeği. Sadece polise saldırı yapıldı denildiğinde eksik  bir saptama yapmış oluruz. Ankara, İstanbul ülkenin merkez noktaları patlatılıyor.

…..

Edebiyat Fakültesinde okurken  Beyazıd Meydanı’ndan geçerken her Cuma meydanda çevik kuvvet olurdu. Yağmur, çamur, kar.. Her şartta orda beklerlerdi. Eski sağ-sol  döneminde eylem mekanı olarak kullanılan  toplanılacak yerdi burası çünkü. Geçen Ağustos’tan bu yana daha da artmıştır tedbirler yaşadığımız süreçten dolayı.

…..

Patlama olduğunda ismi lazım olmayan bir haber kanalımız  Vezneciler’de Patlama başlığının altında Şehzadebaşı Cami’nde hasar var diye veriyordu haberi. Duyarsız medya bizleri de duyarsızlaştırıyor. Cami yeniden yapılır yıkılsa da bu milletin yeniden cami yapacak gücü var. Bu haber kanalının yaptığı tavşanı ağzına takan atmacanın fotoğrafını çekip atmaca tavşanın uçmasına yardım ediyordu diye saçmalamasından öte bir şey değildir. Ya gidenler onlar gelmeyecek. Aileleri, anneleri, babaları ramazan bayramında  bedenleri toprağa karışmamış evlatlarının mezarlarını gözyaşları ile ıslatmaya gidecek bayram ziyaretine kabristana.

…..

Yaşar Özlem  şehitlerden biri.

Yaşar Özlem’in ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü mezunu. Atanamamış öğretmen diyorlar ya. Herkes geçinebilmenin derdinde ve bulduğu işte hayatını devam ettirmeye çalışıyor.

….

Küçükken okuduğum bir hikaye geldi aklıma. Karanlık odaya  insanları tek tek alırlar. İçerideki fildir ama herkes dokunduğu yere göre fili kimi hortum gibi, kimi duvar gibi bir şeylere benzetip durur. Medya nereyi gösterirse orayı görüyoruz. Empati yapmıyoruz. Herkes hangi kanal nereye ışık tutarsa orayı izliyor. İşte bizim duyarsızlıklarımız yüzünden her gün birileri gitmeye devam edecek.

….

Bu yazıyı yazarken Mardin Midyat’tan şehitlerimiz gelmeye başladı.

6 aylık hamile olan Şerife Özden Sütçü  bunlardan birisiydi. Söyleyecek söz yok bunun üzerine.

…..

Biz duyarsız kaldıkça bu ateş her geçen gün  yavaş ve sinsice hepimizin evine yaklaşacak. Acı olmadan anlayamıyorsak bir gün hepimizin canını acıtacaklar. Ayık olmak dileği ile.

Gidenlere Allah’tan rahmet kalanlara sabır diliyorum.

Yurtları  uçmağ olsun!..

Ahmet TORUN

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
istanbul patlama

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM