Yeni dünya düzeninin insan tipi; ‘tek bir bedende çift cinsiyet’

Yeni dünya düzeninin insan tipi; ‘tek bir bedende çift cinsiyet’ National Geographic’in Ocak 2017 sayısının kapağında yer alan resim ve başlıkla birlikte bu yazıyı kaleme almak istemiştim aslında ancak yoğunluğumdan fırsat bulamamıştım. Times dergisinin kapağını görünce bugün bu yazıyı yazmak istedim. National Geographic’in Ocak 2017 sayısında GENDER REVOLUTION başlığı atılmıştı. Türkçesi Cinsiyet Devrimi demek olan […]

Yeni dünya düzeninin insan tipi; ‘tek bir bedende çift cinsiyet’

Yeni dünya düzeninin insan tipi; ‘tek bir bedende çift cinsiyet’

National Geographic’in Ocak 2017 sayısının kapağında yer alan resim ve başlıkla birlikte bu yazıyı kaleme almak istemiştim aslında ancak yoğunluğumdan fırsat bulamamıştım. Times dergisinin kapağını görünce bugün bu yazıyı yazmak istedim. National Geographic’in Ocak 2017 sayısında GENDER REVOLUTION başlığı atılmıştı. Türkçesi Cinsiyet Devrimi demek olan başlık ile kullanılan resmi lütfen sizde inceleyeniz sonra tekrar devam edelim.

Gender Revolution NG

Resimde sol taraftaki çocuk kız mı erkek mi? Resimdeki kişi erkek, ama kız gibi gösterilmiş. Hatta onun ağzından bir söz de kullanılmış; The best thing about being a girl is, now I don’t have to pretend to be a boy? Kapakta kullanılan yazı ve altında açıklama kısmında yer alan yazıya istinaden “hümanist” yaklaşanlar yazıyı okumayı bıraksınlar. Burada planlı ve bilinçli bir şekilde çocukların cinsiyetinden uzaklaştırılması sağlanıyor. Bu yeni değil, 1930’lu yıllardan günümüze kadar yapılan bir çalışma. Bu konudaki subliminal mesajları televizyonun ilk icatınden itibaren ekranlarda görebilirsiniz. Öğretmenler ve ebeveynler için için hazırlandığı vurgulanan cinsiyet değiştirme tartışma rehberine kim inanır! Son dönemde bu konu bilerek işlenmeye, ön plana çıkmaya başladı. Times dergisinin de kapağını sizlerle paylaştıktan sonra magazin haberlerine geçebilirim.

Beyond ‘He’ or ‘She’

Time dergisinin Mart 2017 kapağı, işlediği konu da National Geographic ile benzer, daha doğrusu verdiği mesaj aynı. Kişinin yaradılışı, hormonlarının doğuştan gelen etkisi veya yine doğuştan gelen bazı etkenlerden dolayı karşı cinse olan yatkınlığını ayrı yere bırakalım. Bunlar kişiyi bir nevi istemsiz olarak yönlendiren unsurlardır. TV, dergi, gazete gibi popüler materyallerle cinsiyet değişiminin özendirilmeye çalışıldığını artık açık seçik görebilmekteyiz. Bilinçli olarak yapılan bu çalışma ile birlikte dünya üzerinde cinsiyet kaosu yaratılmaya çalışılıyor. Ülkemizde ilerleyen aylarda bunların daha fazla örneğini maalesef göreceğiz.

Gelelim magazin haberlerine. Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin biyolojik çocuğu olan kızı Shiloh bu çalışmalarda kullanılan ünlü bir “denek”. Magazin haberlerinde bakıp geçtiğimiz bu çocuk kız ama küçüklüğünden itibaren Angelina tarafından erkek gibi giydiriliyor ve basının önüne atılıyor.

Shiloh

Resimde ortada gördüğünüz kişi erkek değil, bir kız çocuğu. Sadece bu aile ile de bitmiyor. Yapılan cinsiyet devrimi çalışmalarında farklı ünlülerin de çocukları kullanılıyor. Örneğin Charlize Theron;

Charlize Theron Jackson

Theron’un elinden tuttuğu çocuk resimde görülmediği üzere erkek. Kız gibi giydirilen bu çocuğun cinsiyet kimliği kaybedilmeye çalışılıyor. Theron’un evlatlık çocuğu olan Jackson tamamen karşı cinsine özgü giydiriliyor.

Verdiğim örneklerin dışında Adele, Anne Hathaway, Anne Rice, Beyonce ve Jay Z çiftini de incelemenizi öneririm.

Küçücük çocukların cinsiyet seçimi konusunda özgür bırakılması gerekli gibi yorumlar yazmayın, çünkü bu kafadaki kişiler de bu oyuna hizmet eden kişilerdir. En başta belirttim doğal gelişen unsurlara saygılıyız ancak bilerek yapılan bu çalışmaların ilerleyen zamanlarda dünya üzerinde benlik ve kimlik karmaşası yaratacağının da farkında olunması gereklidir. Bir öğretmen olarak tüm aileleri uyarmakla yükümlüyüm. Bu tarz televizyon programlarından, magazin haberlerinden özelikle de çizgi filmlerden kendinizi ve çocuklarınızı uzak tutunuz.

Çocuklar kimliklerini kaybetsinler, benliklerini kaybetsinler… Sosyal medya ve internet siteleri de bu örnekleri güzel örnekler gibi sunmaya devam etsin.

Arif Muzaffer KUL

YAZAR HAKKINDA

Arif Muzaffer KUL Arif Muzaffer KUL Öğretmen, Eğitimci, Yazar, Danışman
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM