Sınıf Anneleri Geride Kaldı! Yepyeni Bir Dönem Başlıyor!

Sınıf Anneleri Geride Kaldı! Yepyeni Bir Dönem Başlıyor!

Sınıf Anneleri Geride Kaldı! Yepyeni Bir Dönem Başlıyor!

Bir süredir gündemde olan sınıf anneliği konusu, Milli Eğitim Bakanlığının aldığı son dakika kararıyla son buldu. İlkokullarda uygulanan sınıf anneliği sistemi yasaklanmış, ve yerine ne tür bir sistem geçeceği belirlenmiş durumda. Türkiye Gazetesinden Mahmut Özay'ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerle veliler arasındaki iletişimi geliştirmek amacıyla gönüllü olarak görev yapan ancak zaman zaman tartışmalara neden olan 'sınıf annesi' uygulamasına son verdi. Valiliklere gönderilen yazıda, sınıf annesi veya benzer adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara izin verilmemesi ve okulların bu konuda uyarılması istendi. Ancak, bazı sınıf annelerinin isim değişikliği yaparak faaliyetlerine devam ettiği belirlendi. Bu durum, birçok veli arasında şikayetlere neden oldu.

Doğru Kurgu ve Yönetimle Eğitimdeki Değişimi Anlamak

Eğitim uzmanı Nur Erdem Özeren, konuyla ilgili olarak, "Yararlı olabilecek bir sistem maalesef faydasız hâle geldi" şeklinde konuştu. Özeren, sınıf anneliğinin, Okul Aile Birliği gibi sınıf düzeyinde bir versiyonu olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Doğru bir çerçeveleme ve projelendirme ile bu sistem, işe yarar hâle getirilebilir. Okul öncesi ve ilkokul aşamasında ailenin eğitime dahil olması gerektiğini vurgulayan Özeren, toplu bir eğitim seferberliği için bütün ailenin çocuklar gibi eğitilmesinin önemine işaret etti. Ancak, sınıf anneliği gibi uygulamaların etkili olabilmesi için doğru bir yönetim şart. Bu noktada, görev alacak kişilerin belirlenmesi, görev tanımının net olması, sınırların belirlenmesi, ve öğretmenin tek yetkili olması gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.