Yunanistan'da Skandal Karar! Türk Öğretmenlerin Görevine Son Verildi

Yunanistan'da Skandal Karar! Türk Öğretmenlerin Görevine Son Verildi

Yunanistan'dan skandal medrese kararnamesi.1923 Lozan Barış Antlaşması ile Batı Trakya Türk toplumuna “azınlık” statüsü tanındı, hakları garanti altına alındı.Ancak Yunanistan bu hakları görmezden gelerek Türk azınlığı mağdur ediyor, insan haklarını da çiğniyor.TRT Haber'in bildirdiğine göre son olarak Yunan hükümeti, medreseleri özellikle Gümülcine Medresesi'ni mutlak kontrolü altına almak için bir kararname çıkardı.Bu çerçevede medreselerde karar verme organı olan Encümen Heyeti Başkanlarını bizzat Yunan makamları atayacak.Hatta medreselerdeki eğitim kadrosunu da Atina belirleyecek.
 
ÖĞRETMENLER GÖREVDEN ALINDI

Gümülcine Medresesi'nin tüm öğretmenlerinin 31 Ağustos tarihi itibari ile görevden alındığı açıklandı.Söz konusu Milli Eğitim Bakanlığı kararnamesi ile biri İskeçe’de, diğeri Gümülcine’de olan iki medrese Yunan devlet okulu gibi idare edilecek.Yunanistan’ın bu keyfi kararı Lozan Antlaşması ile garanti altına alınan azınlık haklarının açık ihlali demek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.