Altın yeniden şahlandı! Gözünü rekora dikti! Kritik tarihe dikkat!

Altın yeniden şahlandı! Gözünü rekora dikti! Kritik tarihe dikkat!

Altın yeniden şahlandı! Gözünü rekora dikti! Kritik tarihe dikkat!

Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Altın fiyatlarında yükseliş trendi başladı. ABD’nin en büyük 16’ncı bankası Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflası piyasalardaki dengeler, altın lehine değişti. Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar bu defa yukarı yönlü oldu. Hareketlenen altın fiyatları ile birlikte ONS altın fiyatı 1960 doları arkasında bıraktı. 2023 yılının rekorunu kıran altın fiyatları 11 ayın ardından rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor. İşte altın fiyatlarıyla ilgili son dakika tüm detaylar...

Birkaç gün öncesine kadar Fed’in 50 baz puanlık faiz artışı masaya yatırılırken ABD bankacılık sektöründen gelen iflas haberleriyle birlikte faizlerin yönü soru işaretine dönüştü. ABD’de varlık sınıflandırmasında en büyük 16’ncı banka olan SVB’nin ifl ası piyasalardaki dengeleri altın lehine değiştirdi.

ABD'de bankaların iflas etmesiyle birlikte yatırımcılar altına yönelimde bulundu. FED faiz kararı ile birlikte açıklamalar bekleniyor. İşte tüm detaylar...

Yılı 2.000 doların üzerinde kapatır

Ons altında fiyatlamalar 1.900- 1.930 seviyesinden devam ederken 1.905, 1.895 ve 1.880 seviyeleri kısa vadeli destek bölgeleri olarak izleniyor. Yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 1.940 ve 1.955 seviyeleri direnç konumunda.

* Citigroup’tan 2023 için yeni bir altın tahmini yapıldı. Amerikan finans kuruluşu altın fiyatı tahminini yüzde 3,8 artırarak 1.900 dolar/ons seviyesine yükseltti.

* Natixis, ortalama fiyatı tahminini ons başına 1.790 dolar olan ilk 2023 tahmininden 1.830 dolara yükseltti.

ALTIN YENİDEN ŞAHLANDI

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar giderek hız kazanıyor. Her geçen gün daha da hızlı dalgalanan altın fiyatları ABD'de 3 bankanın iflas etmesi ile birlikte rekora koştu.

Bankacılık sektöründe yaşanan kriz ile birlikte bu krizin Avrupa'ya sıçrayacağı endişesiyle birlikte yatırımcılar altın yatırımına doğru harekete geçti.

ABD Merkez Bankası FED tarafından enflasyonu baskılamak amacıyla şahin politikalar kapsamında yüksek faiz artırımı beklentileri yaşanan bankacılık krizi ile birlikte güvercin para politikasına dair beklentilere yer açtı.

Gram altın 1215 liradan çeyrek altın 1973, cumhuriyet altını 8 bin 119 liradan satılıyor.

GÖZLER FED KARARINA ÇEVRİLDİ

Analistlere göre, önümüzdeki hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) açıklayacağı faiz kararı altının yönü üzerinde belirleyici olabilir.

gazetevatan

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.