Araç alacaklar için müjde! Türkiye bayii müdürü: Çip krizi bizim için bitti

Araç alacaklar için müjde! Türkiye bayii müdürü: Çip krizi bizim için bitti

Araç alacaklar için müjde! Türkiye bayii müdürü: Çip krizi bizim için bitti

Çip krizi bizim için bitti

Otomotiv sektörü, son 2 yıldır tarihindeki en büyük krizlerinden birini yaşıyor. 2021 yılı başında başlayan yarı iletken elektronik krizi, bir diğer deyişle çip krizi, dünya çapındaki otomotiv üretimine büyük bir darbe vurdu.

Ardından gelişen süreçte, otomotiv endüstrisi farklı hammadde, tedarik ve lojistik gibi yeni krizler ile de karşı karşıya kaldı. 2022 Mart ayında patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı ise, sektörde yaşanan tedarik krizlerine bir yenisini ekledi.

Allianz Tradein araştırmasına göre, başta çip olmak üzere, tüm bu krizler global otomotiv üretiminde 18 milyon adetlik kayıp yarattı. Çip krizinin sadece Avrupa otomotiv sektörüne maliyeti ise 2 yılda 100 milyar euroyu buldu.

Çip krizi sektördeki etkisini mali olarak gösterirken, tüketici nezdinde ise bayide araç bulamama şeklinde kendini belli ediyor.

Her ne kadar markalar kendi stratejisini oluşturup, krizden daha az etkilenmenin yollarını arasa da, özellikle Türkiye gibi tüketici talebinin yüksek olduğu pazarlarda, sıfır kilometre bir otomobil satın almak için aylarca sıra beklemek yaklaşık 2 senedir hayatın normal akışı haline gelmiş durumda.

ÜRETİLEN OTOMOBİL FABRİKADA BEKLİYOR

Otomotiv sektöründeki kriz tüm hızıyla devam ederken, Alman otomobil üreticisi Opelden dikkat çeken bir açıklama geldi.

Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, çip krizinin kendileri için artık bir sorun olmaktan çıktığını bildirdi.

Bayilerde talebi karşılayacak kadar araç olmamasının asıl sebebinin lojistik kaynaklı sorunlar olduğunu anlatan Özocak, "Çip krizi bizim için bitti. Marka olarak aylardır üretimde hammadde sıkıntısı yaşamıyoruz. Fakat lojistik tarafında zorlanıyoruz. Araçlar üretiliyor ama fabrikada beklemek zorunda kalıyor. Limanlar dolu, dolayısı ile otomobillerimizi gemi ile getirmekte sıkıntı yaşıyoruz. Bunu aşmak için de, ek maliyetlere katlanarak araçları demiryolu ile getirmek gibi farklı çözümler üzerinde çalışıyoruz" bilgilerini verdi.

SATTIĞIMIZ ARACI TAKİP EDİYORUZ

Markanın plug-in model ailesi GSenin İspanyanın Malaga kentindeki lansmanında açıklamalarda bulunan Emre Özocak, sektördeki güncel gelişmeler hakkında da konuştu.

Önceki günlerde, Hazine ve Maliye Bakanlığının, 13 distribütör ve 257 bayi hakkında 260 bin sıfır kilometre aracın satış sürecine ilişkin başlattığı incelemeyi değerlendiren Özocak, kendileri açısından bir sorun olmadığını çünkü araç sattıkları müşteriyi takip ettiklerini bildirdi.

Özocak, "Geldiği anda aracını müşteriye teslim ediyoruz. Dolayısıyla müşteriyi yakinen takip ediyoruz. Mart ayından beri, ikili üçlü alım yapan müşteriler için sistemimize bir filtre koyduk. Bu müşteriler galerici mi, spotçu mu yoksa yatırım için mi alıyor, bunu takip etmeye başladık. Çoklu satışlarda bayilerimizi bir arayıp sorguluyoruz. Çünkü gerçekten araçların perakende müşterisine gitmesini istiyoruz. Bunu da haftalık bazda takip ediyoruz. Ürün birikmesi, yığılması gibi bir durum olmuyor. Şeffaf ve açık bir şekilde süreci yönetiyoruz" dedi.

AVRUPADAKİ RESESYON TÜRKİYEYE FIRSAT YARATTI

2022 sonuçlarına göre, Opel dünyasında Almanya 158 bin adet ile birinci, İngiltere 111 bin adet ile ikinci, İtalya 51 bin adet ile üçüncü, Fransa 43 bin adet ile dördüncü ve Türkiye 37 bin adet ile beşinci en büyük pazar konumunda. Alman markanın Türkiye biriminin 2023 için belirlediği hedefin ise, Türkiyeye basamak atlatma ihtimali oldukça kuvvetli.

Bu ihtimal hakkında da soruları yanıtlayan Özocak, Avrupa pazarlarındaki daralmaya işaret ederek, Türkiyenin Opel satışlarında İtalyayı geçerek 3üncü en büyük pazar olabileceğini söyledi.

Özocak, "Avrupa pazarında yüzde 10-12 civarında bir küçülme var. Avrupadaki pazar sıkışıklığı Türkiye olarak bize fırsat yaratıyor. Dolayısı ile, Avrupadaki resesyon bizi harekete geçirdi ve Almanyadaki Opel genel merkezini ikna ederek istediğimiz adetleri almaya yönelik adımlar attık. Pazarın en az 3 yıl daha bu tempoda devam edeceğini öngörüyoruz" dedi.

400 BİN TLLİK FARK YÜZÜNDEN TÜRKİYEYE GELMEYECEK

Öte yandan, Avrupa lansmanı Malagada yapılan Astra GSe ve Granland GSenin Türkiyeye getirilmeyeceğini de belirtelim.

Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, her iki plug-in hibrit otomobilin de Türkiyeye gelmesi durumunda içten yanmalı versiyonlara göre 400 bin lira daha pahalı olacağını vurgulayarak, bu yönde bir karar aldıklarını açıkladı.

Plug-in hibrit motorlu otomobiller yerine tam elektrikli araçlara yöneleceklerini kaydeden Özocak, "Elektrikli araç pazarını 2023te 25-30 bin arasında öngörüyoruz. Elektrikli Corsa ve Mokka 2022de Türkiyeye geldi, Aralık sonuna kadar 84 adet elektrikli araç sattık. Elektrikli otomobil pazarında şuan 10uncuyuz, hedefimiz ilk 5e girmek. Yılın ikinci yarısında elektrikli Astra Türkiyeye gelecek" bilgilerini verdi.

TÜRKİYEYE ÖZEL ARAŞTIRMA YAPIYORUZ

İspanyadaki etkinlikte, Opelin Global Ürün Müdürü Tobias Gubitz ile de temaslarımız oldu. Markasının gelecek vizyonunu anlatan Alman yönetici, Türkiyenin Opel için öneminden bahsetti.

Türkiyedeki Opel satışlarının artıyor olmasının Almanyadaki genel merkezde karşılık bulduğunu anlatan Gubitz, "Türkiye Opel için Orta Doğu pazarına girişin anahtarı. Türkiyede Stellantisin en büyük ikinci markasıyız, Alman olduğumuz için tüketici bizi daha rahat kabul ediyor ve bunu sürdürmek istiyoruz" dedi.

Yeni model geliştirirken Türkiyeye özel araştırma yaptıklarını da kaydeden Tobias Gubitz, yerli üretim Opeller için de kapıyı açık bıraktı. Gubitz, "Türkiyede üretim yapmak her zaman gündemimizde. Maliyetler görece düşük ve üretim kalitesi yüksek" ifadelerini kullandı.

2 YENİ MODELİN ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Tobias Gubitz, Opelin geleceği hakkında da çeşitli bilgiler verdi.

En geç 2024 başında mevcut ürün gamında mild-hibrit motorları Türkiyede satışa sunacaklarını anlatan Alman yönetici, kısa süre önce ömrünün sonuna gelen Insignia modeli hakkında da dikkat çeken bir bilgi verdi.

Opelin Insignianın yerini alacak yeni bir D-segment otomobil üzerinde çalıştığını anlatan Gubitz, "Muhtemelen farklı bir isim de olacak. Güncel trendleri takip eden bir otomobil görecekseniz" diyerek, yeni modelin crossover izleri taşıyacağının ip ucunu verdi.

Yeni Grandland için çalışmaların sürdüğünü de sohbet sırasında açıklayan Opelin Global Ürün Müdürü Tobias Gubitz, "Grandland yeni neslinde daha büyük bir araç olacak, ama 7 kişilik versiyon sunmayı planlamıyoruz. 7 kişilik SUV isteyenler için kardeş markamız Peugeotun 5008 modeli var" dedi.

Opel Türkiye Genel Müdürü, Alman markanın gelecek hedeflerinde de bahsetti.

Bu yıl yüzde 40 büyümek istediklerini belirten Emre Özocak, "Opelin toplam satışlarının yüzde 6sı Türkiyede yapılıyor. Adet olarak baktığımızda Türkiye Opelin en büyük 5inci pazarı. 2023te, 800 bin adetlik toplam pazarda 52 bin araç satarak yüzde 6.5 pazar payı hedefliyoruz" dedi.

Haberturk

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.