Asgari ücretli, memur, emeklileri ilgilendiriyor! Ne düzenlemeler gelecek?

Asgari ücretli, memur, emeklileri ilgilendiriyor! Ne düzenlemeler gelecek?

Asgari ücretli, memur, emeklileri ilgilendiriyor! Ne düzenlemeler gelecek?

SK kesin sonuçları açıkladı resmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Bugün itibariyle yeniden Cumhurbaşkanı seçildiği kesinleşen Erdoğan, peş peşe zam bombardımanını başlattı. Asgari ücretli memur emekli milyonlarca vatandaşın da gözlük kulağı bu haberdeydi. Asgari ücret zammı, memur maaş zammı ve emekli maaş zammı için artık sona gelindi. AK Parti hükümeti resmen zam takvimini duyurdu. Üstelik yeni takvimde erken emeklilikte var. Ev kadınlarına prim gün sayısı eksik olanlara erken emeklilik müjdesi gelirken aynı zamanda bağ-kurlular içinde prim eşitlemesi hemen yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan peş peşe zam müjdeleri haberimizin devamında…

Seçim sonrası milyonların gözü kulağı zam haberlerinde. Memur maaş zammı, asgari ücret zammı ve emekli maaş zammı heyecanla bekleniyor. En düşük memur maaşı geçtiğimiz günlerde zaten açıklanmıştı. Ayrıca kamu işçileri içinde maaş sözleşmesi yapılmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından şimdi gözler temmuz zammı için yeniden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim öncesi Zam konusunda zaten net konuşmuş hiç kimsenin enflasyon altında ezilmeyeceğini söylemişti. O sebeple emekli asgari ücretli ve memurların zam beklentisi son derece yüksek. Temmuz ayında asgari ücreti memur ve emekli maaşlarına öyle Okkalı zam geliyor ki herkesin ağzı açık kalacak. Maaşlar kat kat artacak herkesin cebi şenlenecek. Hükümet zam takvimini açıkladığı işte maaş zammı için yeni tarihler…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEMMUZ ZAMMI MÜJDESİ

Milyonlarca emekli memur ve asgari ücretle çalışan temmuz zammı haberlerini dört gözle bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce en düşük memur maaşının 22.000 TL'ye yükseleceğine açıklamıştı. Ayrıca kamu işçileri için yapılan zam sözleşmesi de tamamlanmıştı. Yeni toplayıp sözleşmesi görüşmeleri sonucunda kamu işçilerine 15.500 TL taban maaş verilirken aynı zamanda refah Payı dahil %45 oranında zam yapılmasına karar verilmişti.

Şimdi memur Asgari ücretli ve emekli maaş zammı için geri sayım başladığı nokta Temmuz ayında memur ve emekliler için rekor zam geleceği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabineyi açıklaması ile birlikte maaş zamlarında da Net bir rakam ortaya çıkacak. Alınan son dakika bilgilerine göre memur ve emekli maaş zammı için 6 aylık enflasyon verileri, alım gücü ve Dolar kuru göz önünde bulundurulacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN FORMÜLLER BELLİ

Asgari ücrete ara zam konusu da gündemde. Şimdiden asgari ücret zammı için formüller belli. Özellikle Dolar kuru asgari ücret zammı için belirleyici olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha önce yaptığı açıklamada asgari ücreti 550 dolar seviyesine kadar çıkarmak istediklerini söylemişti. Uzmanlar ise Haziran ayında dolar kurunun 22 TL seviyelerine kadar yükseleceğini tahmin ediyor. Böyle bir gelişme olması durumunda yeni asgari ücret 12.500 TL'ye kadar yükselmiş olacak.

ERKEN EMEKLİLİK MÜJDELERİ DE GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabineyi kurması ve TBMM'de milletvekillerinin yemin etmesi sonrası oldukça hareketli bir dönem başlayacak. Sadece maaş zamları değil erken emeklilikte gündemde olacak. Özellikle 2000 sonrası sigorta girişi olanlar, EYT'DE prim eksiği olanlar, ev hanımları, bağ-kurlular bu düzenlemeden Karlı çıkanlar olacak. BAĞ-KUR ve SGK arasında prim eşitlemesi yapılması gündeme gelirken aynı zamanda isteğe bağlı sigorta yaptıran ev hanımlarının primlerinin devlet tarafından ödenmesi de diğer bir gündem oldu. Tüm bunlar yeni kabinenin kurulması ve TBMM'nin yeniden göreve başlaması ile birlikte gündemde olacak konu başlıkları.

Kaynak:tum-haberler.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum