Rus Petrolüne Tavan Fiyat Uygulaması Başladı!

Rus Petrolüne Tavan Fiyat Uygulaması Başladı!

Rus Petrolüne Tavan Fiyat Uygulaması Başladı!

Avrupa Birliği (AB); Rusya’ya karşı yaptırım kararları kapsamında Rus petrolüne uygulayacağı tavan fiyat kararını dün itibariyle yürürlüğe koydu. Bu gelişme sonrasında Rus petrolünün AB ülkelerine girişine varil başına 60 dolar tavan fiyat sınırlandırması ile müsaade edileceği belirtildi. Tavan fiyat uygulamasının yanında, Rusya’ya karşı yaptırım kararlarının devamı olarak yeni fiyat sınırlamaları da beklenmektedir. Rusya tarafında ise yetkililer, tavan fiyat uygulamasına katılan Avrupa Birliği ülkelerine petrol satmayacağını açıkladı. Yaşanan tüm gelişmeler ve Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe koyulan yaptırım kararı sonrasında piyasalarda petrol fiyatlarının yükselişe geçtiği de görüldü.

Rusya tarafından konu ile ilgili resmi olarak yapılan ilk açıklamada; Avrupa Birliği tarafından yapılan bu uygulamanın Ukrayna’daki savaşa etki etmeyeceği özellikle belirtildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov tarafından yapılan açıklamada; Rus petrolüne getirilen tavan fiyat uygulamasının Ukrayna’da yapılan askeri operasyon kararlarına etki etmeyeceğinin altı çizilmiştir. Kremlin sözcüsü ayrıca Rusya’yı ekonomik olarak zora sokmak amacıyla alınan bu yaptırım kararlarına karşılık kendilerinin de bir yanıt vereceklerini belirtmiştir.

Bunun yanında Rusya Devlet Başkanı Putin, 8 Ekim’de gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucunda büyük hasar gören Kırım Köprüsü’nü dün ziyaret ederek ‘sanat harikası’ olarak tanımladığı bu köprünün onarımının yaza kadar tamamlanması talimatını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.