Covid-19 ve Atanmayı Bekleyen Mesleki Öğretmenler

Covid-19 ve Atanmayı Bekleyen Mesleki Öğretmenler

Teknik ve meslek öğretmenleri 28 Şubat enkazında kaldılar. Meslek liseleri 14 yıldır katsayı nedeni ile kırılma noktası yaşadılar.

Bu hatadan dönüldü ama Meslek Liselerine verilen önem ve itibar tekrar verilemedi. Öğretmenler 1999’dan beri meslek lisesi öğretmenlerinin kontenjanının düşüşte olduğunu belirtiyorlar.

Teknik meslek öğretmenleri pek çok meslek liselerinin kapatılması ya da okulların başka bir okula çevrilmesi nedeniyle teknik öğretmenler norm fazlası konumuna düşmüştür. Sistemsel aksaklıklar sebebi ile atamaları uzun süredir yok denilecek kadar az olması özellikle doğu bölgesindeki Meslek Liselerinin ve Halk Eğitim noktalarının öğretmen talebini karşılamada engel olmaktadır.

Salgın sürecinde üretimin, üretmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Mesleki ve teknik eğitimle yapılabilecek olan ataklar ve sanayinin gelişmesi ülkenin kalkınmasında büyük rol oynamaktadır. Maske, dezenfektan, yerli otomobil ve solunum cihazlarının üretilmesi ve geliştirilmesinin en büyük kaynağı üretimde kalifiyeli olabilecek insanların eğitimin desteklenmesidir. Bu eğitimde Meslek Liselerinde mevcuttur.

Bugün sanayisi gelişmiş olan ülkelere baktığımızda yoğunlukla teknik ve mesleki eğitimlerine önem veren ülkeler olduğunu görmekteyiz. Türkiye’nin ekonomisini geliştirmek üzere eğitim vermeye can atan öğretmen adaylarına fırsat verilmesi için twitter üzerinden paylaşılmakta. Mevcut bütçenin arttırılması adına teknik liselerin eğitimine önem verilmesi talep edilmektedir. İşsiz olan 80 bin teknik öğretmen bu çağrıların olumlu dönüt almasını heyecanla bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu konu için bazı protokolleri gerçekleştirmeye çalışsa da şu anki şartlar için maalesef yeterli olmuyor. Önümüzdeki yıl için 5000 atama isteniliyor.

MYMEMUR

Kaynak: Covid-19 ve Atanmayı Bekleyen Mesleki Öğretmenler

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.