İl dışı atama iptal edilebilir mi, 2017 il dışı tayin iptal işlemi

İl dışı atama iptal edilebilir mi, 2017 il dışı tayin iptal işlemi

İl dışı atama iptal edilebilir mi, 2017 il dışı tayin iptal işlemi Öğretmenlerin il dışı atama sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 23.06.2017 tarihinde açıklandı. İl dışı atamaya başvuran on binlerce öğretmenden iller arası tayin sonucu olumlu sonuçlanan öğretmenler Ramazan Bayramı sonrası görevden ayrılma ve başlama işlemlerini yapacaklar. 2017 il dışı atama sonucunu iptal ettirmek isteyen öğretmenlerin olduğu tarafımıza gelen mesajlardan anlaşılmaktadır.

İl dışı atama iptal edilebilir mi, 2017 il dışı tayin iptal işlemi

Öğretmenlerin il dışı atama sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 23.06.2017 tarihinde açıklandı. İl dışı atamaya başvuran on binlerce öğretmenden iller arası tayin sonucu olumlu sonuçlanan öğretmenler Ramazan Bayramı sonrası görevden ayrılma ve başlama işlemlerini yapacaklar. 2017 il dışı atama sonucunu iptal ettirmek isteyen öğretmenlerin olduğu tarafımıza gelen mesajlardan anlaşılmaktadır.İL DIŞI TAYİN İPTAL İŞLEMİ

İl dışı isteğe bağlı yer değiştirme sonuçlarından sonra ogretmenlericin.com olarak "İl Dışı Tayin İptal Edilebilir Mi?" sorusunu almaya başladık. 2017 yılı iller arası yer değiştirme sonucu tayini çıkan ama il dışı atama sonucunu iptal ettirmek isteyen ve yapılması gereken iş ve işlemleri merak eden öğretmen arkadaşlarımızın olduğunu gördük. İl içi atama sonucu da İl içi atama iptal işlemi için yapılması gerekenler, 2017 il içi iptal dilekçesi konumuzu kaleme almıştık. 2017 il dışı atama iptal işlemi konusunda Arif Muzaffer KUL'un yazısı aşağıdadır;


Öğretmenlerin il dışı tayini iptal edilebilir mi?


2017 il dışı atama kılavuzu kapsamında il dışı atama iptali ile ilgili hususları maddeler halinde inceleyelim.

Geçici görevlendirme ile çalışanların il dışı tayin iptal işlemi;

İl dışı atama başvurusunda bulunan ancak  Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında geçici olarak görevli olan öğretmenlerden 30 Eylül 2017 tarihine kadar okuluna döneceğini beyan eden, il dışı atama isteyen ve il dışı ataması çıkan öğretmenler 30 Eylül 2017 tarihine kadar göreve başlamadığı takdirde il dışı ataması iptal edilecektir.


Yurt dışı görevde olanlar ile aylıksız izinde olanların il dışı atama iptal işlemi;

İl dışı tayin başvuruları döneminde yurt dışında olan öğretmenler ile aylıksız izinde olan öğretmenler (doğum izninde, ücretsiz izinde, asker vs) 30.09.2017 tarihine kadar göreve başlayacaklarını beyan etmişlerse il dışı atama başvurusunda bulunabildiler. Bu durumda olan ve 2017 il dışı atama başvurusunda bulunan öğretmenler eğer 30.09.2017 tarihine kadar göreve başlamazlarsa il dışı tayinleri iptal edilecek.


Farklı illere atanan öğretmen eşlerin il dışı tayin iptali;

İl dışı atamalarda farklı şehirlere atanan karı koca öğretmenlerden birisi atamasını iptal ettirebilir. Örneğin Erzurum Horosan'da çalışan karı koca öğretmenlerden birisinin il dışı ataması İzmir Selçuk'a diğerinin ataması Antalya Kemer'e çıkmış ise, öğretmen eşlerden birisi atamasını iptal ettirebilir. Bu durumda olan öğretmen eşlerden il dışı tayinini iptal ettirmek isteyen kişi aşağıdaki il dışı atama tayin iptal dilekçe örneğini kendisine göre düzenleyerek okuluna teslim etmelidir.


Öğretmen eşlerden il dışı atama iptal dilekçe örneği TIKLAYIN

Başvuru şartlarını taşımayanların il dışı atama iptal işlemi;

İl dışı atama duyurusunda yer alan hükümler gereği aşağıdaki maddede belirtilen durumları içeren il dışı atamalar iptal edilecektir.

22- Elektronik Başvuru Formu dışında bir belgeyle veya posta yoluyla yapılan başvurular; gerekli şartları taşımayan başvurular; gerçeğe aykırı bilgi ve belgeyle ya da istenilen bilgileri uygun biçimde işaretlemeden yapılan başvurular ile Elektronik Başvuru Formu imzalanmadan ve onaylanmadan yapılan başvurular geçersiz sayılacak; geçersiz başvurulara dayalı olarak yapılan yer değiştirmeler iptal edilecektir.İl dışı atama başvuruları sırasında iptal işlemi;

İl dışı atama başvuruları (15-21 Haziran 2017) yapıldığı dönemde başvuru yapan öğretmen başvurusunun iptalini isteyebilme hakkına sahipti. İl dışı tayin başvurusunda yapılan başvurudan vazgeçen öğretmenler oldu.

Mazerete bağlı yer değiştirme iptali;

2017 il dışı atama sonucu ataması çıkan öğretmen atamasının çıkmasından sonra mazereti oluşmuşsa il dışı atamasını iptal ettirebilir. Bunun için öğretmenin ilişik kesmemesi yani görev yerinden ayrılmaması gerekmektedir. İl dışı tayin iptal işlemi için aşağıdaki il dışı atama iptal dilekçesi örneğini düzenleyerek geçerli mazereti belirtmek ve okula dilekçeyi teslim etmek gerekmektedir.


2017 il dışı atama mazerete dayalı iptal dilekçesi örneği İNDİR
KEYFE KEDER, CANIM İSTEMEDİ İPTALİ

İl dışı atama sonucu tayini çıkan ancak geçerli mazereti olmayan, atandığı yeri beğenmeyen, vazgeçtim gitmek istemiyorum diyen öğretmenler il dışı atamayı iptal ettiremezler. İl dışı atama kılavuzunda aşağıdaki maddeyi hatırlatayım;
38- İller arası görev yeri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmeyecektir. Ancak bunlardan yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra Yönetmelikte belirtilen mazeretlerden biri oluşanların atamaları, görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla iptal edilebilecektir. Ataması iptal edilen öğretmenlerden önceki görev yerlerinde alanlarında norm kadro bulunmayanlar, il içindeki diğer eğitim kurumlarından alanlarında boş norm kadro bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanacaktır.Görüldüğü üzere il dışı tayin iptali söz konusu değil. Daha doğrusu geçerli bir mazeret yoksa keyfe keder iptal yapılamaz. Ben de bir öğretmen olarak keyfe keder, isteğe bağlı, mazeretsiz il dışı tayin iptali yapılmasına karşıyım. Çünkü ilgili kişi başkasının yerine oraya atandı, o gitmeseydi başkası atanacaktı. Şimdi kendisi de tamamen keyfi olarak il dışını iptal ettirecek. Hem oraya başkasının gitmesini engellemiş olacak hem de okula il dışından öğretmen atanmamış olacak. Geçerli bir mazeret varsa diyecek sözümüz zaten yok. Ancak canım istemedi davranışı ile il dışı atama iptali olması gerçekten hoş bir durum olmaz. Yine bu durumdaki arkadaşlar için aşağıdaki dilekçeyi okullarına vermelerini ve dilekçeye cevap gelene kadar ilişik kesmemelerini öneririm. Gelen cevap olumsuz olacaktır bunu da belirteyim


İl dışı tayin iptal dilekçe örneği İNDİR

Milli Eğitim  Bakanlı İl Dışı Atama İptal Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) il dışı atama sonucunun iptal ettirilmesi yönünde bir yazı yayınlarsa, il dışı atama sonucundan memnun olmayan, mazereti olan herkes bundan yararlanabilir. Bu uygulamada yine ilişik kesilmemiş olması gerekmektedir. MEB genelde bu yazıyı ilişik kesme başladıktan 3-5 gün sonra yayınlar.


Arif Muzaffer KUL
Öğretmen
[haber id="18574"]
[haber id="18557"]
[haber id="18564"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum