Öğretmen Atamaları: Üniversite Eğitim Fakülte Kontnejanları Azaltılmalı

Öğretmen Atamaları: Üniversite Eğitim Fakülte Kontnejanları Azaltılmalı

Öğretmen atamalarındaki sorun, eğitim fakülteleri ile çözülebilir.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), bilindiği üzere Türkiye'nin değişik bölgelerindeki çeşitli branşlardaki eksikleri tamamlamak için öğretmen atamaları gerçekleştiriyor. Atamalar, emeklilik, ölüm, istifa ile bakanlıktan ayrılan ve mevcut norm açıkları gözetilerek yapılıyor.

 Öte yandan her yıl on binlerce öğretmen, eğitim fakültelerinden mezun oluyor. Bunların dışında Fen ve Edebiyat Fakültelerini tamamlayanlar da pedagojik formasyon alarak öğretmenlik hakkı elde edebiliyordu. Bakanlık, yakın zamanda bu durumun önünü keserek isabetli bir karar aldı.

 Yaklaşık 5-6 yıl önce bazı eğitim fakültelerinde ikinci öğretimler kapatılmışsa da normal öğretimlerin kontenjanı anlamsız bir şekilde artırılmıştır. YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı ortak bir karar alarak eğitim fakültelerinin kontenjanlarını en az 5 yıllığına ve en az %80 oranında azaltmalıdır.

 Bakanlığın öğretmen kadroları büyük oranda doludur. 3600 ek gösterge ile emekli olan öğretmen sayısı bir miktar artacak, akabinde takip eden yıllarda emeklilik, ölüm, istifa vb. nedenlerde MEB'den ayrılan öğretmen sayısı yıllık 10-12 bin civarında olacaktır. Dolayısıyla eğitim fakültelerinin kontenjanlarının azaltılmaması, ilerleyen yıllarda 1 milyona yakın işsiz öğretmenin olmasına sebep olabilecektir.

Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.