Öğretmenlerin ikinci il içi ve ikinci il dışı ataması başvuru tarihleri

Öğretmenlerin ikinci il içi ve ikinci il dışı ataması başvuru tarihleri

Öğretmenlerin ikinci il içi ve ikinci il dışı ataması başvuru tarihleri İkinci il içi atama ile ikinci il dışı atama başvuru tarihleri belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamada öğretmenlerin yoğun taleplerine olumlu karşılık verdiklerini belirtti. YOĞUN İSTEK MEB personellerinin yoğun bir şekilde ikinci il dışı başta olmak üzere ikinci il dışı ve ikinci il içi talebi olduğunu hatırlatan Tekin, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından bu talebin onaylandığını ifade etti

Öğretmenlerin ikinci il içi ve ikinci il dışı ataması başvuru tarihleri

İkinci il içi atama ile ikinci il dışı atama başvuru tarihleri belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamada öğretmenlerin yoğun taleplerine olumlu karşılık verdiklerini belirtti.

YOĞUN İSTEK

MEB personellerinin yoğun bir şekilde ikinci il dışı başta olmak üzere ikinci il dışı ve ikinci il içi talebi olduğunu hatırlatan Tekin, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından bu talebin onaylandığını ifade etti. Tekin'in bu açıklamasından sonra öğretmenler 2016 yılında ikinci defa il içi atama ve il dışı atama tayinlerine başvurmuş olacaklar.


BAŞVURULAR İLK HAFTA


2016 yılı 2.iller arası yer değiştirme ve ikinci il içi yer değiştirme başvuruları Eylül ayının ilk haftası yapılacak. Müsteşar Yusuf Tekin açıklamasında ikinci il içi ve ikinci iller arası yer değiştirme başvuru tarihi olarak 2-8 Eylül tarihleri arasında başvuruların alınacağını ve değerlendirme işleminin yapılacağını açıkladı.


BAŞVURU KILAVUZU


Haber size sunulurken İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından 2016 eylül dönemi ikinci il dışı atama başvuru kılavuzu, 2016 eylül dönemi ikinci il içi atama başvuru kılavuzu yayımlandı.


2. iller arası yer değiştirme ve 2. il içi yer değiştirme kılavuzu için TIKLAYINIZ


İllere gönderilen ikinci il dışı, ikinci il içi resmi yazı için TIKLAYINIZ


İL İÇİ İL DIŞI AYNI ANDA


Öğretmenler İçin sitesi olarak Müsteşar Tekin'in bu açıklamasını il içi yer değiştirme işlemleri ile il dışı yer değiştirme işlemlerinin aynı anda yapılacağını düşünüyoruz. Yaklaşık bir haftalık süreçte iki yer değiştirme işleminin de ayrı ayrı yapılmasına imkan yok gibi gözükmektedir. MEB atama konusunda nasıl bir yol izleyecek göreceğiz. 2010 yılında il içi ve il dışı aynı anda yapılmış tüm açık normlar hem il içi atama isteyene hem de iller arası yer değiştirme isteyenlere açılmıştı. Ancak il içi atama isteyene öncelik verilmişti. Örneğin Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yer alan merkez Atatürk İlkokulu normu boşsa bu okul Bursa'nın Mudanya ilçesinde il içi atama isteyen öğretmene de gözüktü, Erzurum Pasinler'den iller arası atama isteyen öğretmene de gözüktü. Hizmet puanı iller arasında atama isteyen öğretmenin yüksek olmasına rağmen öncelik il içi atama isteyen öğretmene verildiği için, il içi atama isteyen öğretmenin tayini gerçekleştirildi. Bu şekilde il içi ve il dışının aynı anda yapıldığı atamada öncelik verilip verilmeyeceği başvuru zamanı netlik kazanacaktır.


2. İLLER ARASI VE İL İÇİ YER DEĞİŞTİRME


Yukarıdaki paragraf Müsteşar Yusuf Tekin'in açıklamasının ardından sitemiz editörleri tarafından yazılmıştı ve ikinci il dışı/il içi başvuru kılavuzu yayımlandığında haklı çıktığımızı gördük. İl içi atama ve il dışı atama aynı anda yapılacak. Bu konuda MEB'in kılavuzda açıklayıcı olması gerekmekteydi. Verdiğimiz 2010 yılı örneği iller arası yer değiştirme isteyenler için dezavantaj, il içi atama isteyenler için avantaj olmuştu. İl dışında görev yapan ve 200 hizmet puanına sahip öğretmen ile il içinde görev yapan ve 100 hizmet puanına sahip öğretmen atama istediğinde 2010 yılında 100 hizmet puanı olan öğretmen atanmış, öncelik verilmişti. MEB bu konuda aynı senaryoyu yaşatırsa iller arasından atama isteyecek öğretmenler için büyük sıkıntı oluşur.


YER DEĞİŞTİRENLER


2016 Mayıs dönemi il içi atama yapan ve yer değiştirerek yeni görev yerinde göreve başlayan öğretmenler ikinci il içi yer değiştirme hakkından yararlanamıyorlar. İl içi atama yapan öğretmenler bulundukları ilde 3 yıllık süreyi dolduruyorlarsa iller arası yer değişikliği başvurusunda bulunabilirler. İl dışı atama ile tayini çıkan öğretmenler, ikinci il dışı atama hakkından yararlanamazlar. Görev yeri değiştiği için bulundukları ilde üç yıl görev yapmaları gerekmektedir.


AÇIĞA ALINANLAR ÖĞRETMENLER


Açığa alınan öğretmenler ikinci il içi atama isteyebilir mi? Açığa alınan öğretmenler ikinci il dışı atama isteyebilir mi?


Açığa alınan öğretmenler geçtiğimiz günlerde birinci aşaması ve bu hafta ikinci aşaması yapılan özür grubu yer değişikliğine başvurdular. Müsteşar Yusuf Tekin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada açığa alınan öğretmenlerin yer değiştirme taleplerinin MEB tarafından karşılandığını vurgulayarak, açığa alınan öğretmenlerin atama, tayin isteme haklarının olduğunu ifade etmişti.


Buradan yola çıkarak açığa alınan öğretmenlerin özlük hakları çerçevesinde açığa alınan öğretmenler il içi atama isteyebilirler, açığa alınan öğretmenler il dışı atama isteyebilirler. Yorumunu yapabiliriz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.