Öğretmenlerin özür grubu atamalarında hizmet puanı üstünlüğü aranmaz

Öğretmenlerin özür grubu atamalarında hizmet puanı üstünlüğü aranmaz

Türk Eğitim-Sen üyesi sınıf öğretmeni sağlık özrü tayini başvurusunda tercihlerine atanamaması üzerine durumu yargıya taşıdı. Öğretmenin sağlık özrü atamasında atanamamasından dolayı yaptığı başvurunun mahkeme tarafından reddedilmesi işlemine Ankara 16. İdare Mahkemesi tarafından yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Öğretmenlerin özür grubu atamalarında hizmet puanı üstünlüğü aranmaz

Ankara'nın Ayaş ilçesinde bir ilkokulda sınıf öğretmeni olarak çalışan öğretmenin Ocak 2018 mazerete bağlı yer değiştirme tayinlerinde sağlık özrü başvurusunda bulunduğu, MEBBİS üzerinden sağlık durumuna bağlı yer değiştirme işleminde 17 okul tercih ettiği belirtildi. Öğretmenin atamasının çıkmaması üzerine yaptığı başvuru reddedildi. Öğretmen tarafından bu durum üst merciye taşındı ve Ankara 16. İdare Mahkemesi dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.MAZERETE BAĞLI ATAMALARDA HİZMET PUANI


Savunmanın özetinde ise davacının sağlık özrü atamasında atanmak için 17 eğitim kurumu tercih ettiği öğretmenin hizmet puanının yetersiz olmasından dolayı tercihlerine atanamadığı belirtilirken bu durumun mevzuata uygun olduğu ifade edildi. Ankara 16. İdare Mahkemesinin 2018/271 E. sayılı ve 14.03.2018 tarihli kararında söz konusu başvurunun reddedilmesi işleminin yürütmesini durdurdu.


Mahkeme kararında hizmet puanı üstünlüğünün isteğe bağlı yer değiştirmelerde aranacağını ancak mazerete bağlı yer değiştirmelerde hizmet puanı üstünlüğünün aranması hususunun mevzuatta yer almadığını belirtti. Mahkeme ayrıca verdiği kararda söz konusu atamanın sağlık özrü ataması olmasından dolayı "telafisi güç ve imkansız zararlar doğurabilir" açıklamasına yer verdi.


Mahkeme kararı;

Özür grubu ataması

Karar;

Sağlık özrü

ÖZÜR GRUBUNDA NE DEĞİŞİR?


İlgili mahkeme kararından sonra sağlık özrü ve eş durumu özrü başta olmak üzere özür grubundan yer değiştiremeyen öğretmenler şu soruyu soracaklardır; şimdi ne olacak? Aslında bir şey olmayacak. Özür grubundan tayini çıkmayan bir öğretmen tercihlerine atanamamış, mahkemeye başvurmuş mahkemede başvurusunu reddetmiş. İdare mahkemesi de bu reddedilmenin yürütmesini durdurmuş. MEB ne yapabilir, mevzuat içerisinde düzenlemeye giderek özür grubu atamalarında da hizmet puanı üstünlüğüne bakılması hükmünü mevzuata ekler. Özür grubu mağduru öğretmenlerin sorunları, mağduriyetleri de sürer gider. Kalıcı çözümler gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum