PICTES Öğretmenlerine Kadro Geliyor Mu?

PICTES Öğretmenlerine Kadro Geliyor Mu?

PICTES öğretmenlerine 2020 yılı için kadro verilmesi planlanıyor mu?

  Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), Avrupa'dan aktarılan ve Türkiye'nin desteklediği fon ile Suriye iç savaşından kaçıp ülkemize sığınan suriyeli göçmenlerin eğitim öğretim hizmeti alması amacıyla Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) hayata geçirilmişti. Proje, yaklaşık 3-4 yıldır devam etmektedir.

 Öte yandan proje için Türkçe öğretmenliği ve Sınıf öğretmenliği mezunu öğretmenler istihdam edilmiş ve her yıl yenilenen sözleşme ile bu öğretmenler çalışmaya devam etmektedir. PİCTES kapsamında çalışan öğretmenler aylardır bakanlıktan kadro beklemektedir.

 MEB yetkililerinden edinilen bilgiye göre suriyeli öğrencilerin eğitim öğretim süreci Türkiye'de devam ederken bu öğretmenlerin işsiz kalması sözkonusu değil. Fakat bu öğretmenler geleceklerini planlamak, evlenmek, gayrımenkul veya araç gibi yatırımlarda bulunup hayatlarını düzene sokmak için bir güvence ve dolayısıyla kadro bekliyor.

 Önümüzdeki bir kaç yıl için Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES)'nin sekteye uğramaması değerlendirilirken 5-10 yıl ilerisini kestirmek pek mümkün gözükmüyor. Sayıları da oldukça az olan bu öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı'ndan birü güvence bekliyor.

 Öte yandan bu öğretmenlerin kadroya alınma durumu, suriyeli göçmenlerin ülkemizi terk etmesi ile ilintili değerlendirildiğinde öğretmen atamalarında Türkçe ve Sınıf öğretmenliği için bir dezavantaj görüntü çiziyor.

 Konuyla ilgili olarak hükümetten ve bakanlıktan şu ana kadar olumlu bir açıklama yapılmazken, PICTES öğretmenleri umutla müjdeli haberi bekliyor.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.