Yıllık Öğretmen Ataması 8-10 Bin Bandında Olacak

Yıllık Öğretmen Ataması 8-10 Bin Bandında Olacak

Milli Eğitim Bakanlığı kadroları doluluk oranı ciddi oranda arttı.

 Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin Dönmez, geçtiğimiz günlerde yıllık atanacak öğretmen sayısının 10 bin dolaylarında olacağını ifade etmişti. Konuyla ilgili daha detaylı ve aydınlatıcı bilgilere ulaştık.

 Bakanlık kadrolarında bulunan öğretmenlerden yıllık 15 bin dolayında öğretmenin MEB'den emeklilik, ölüm, istifa vb. nedenlerle ayrıldığını bu sayının kimi zaman 10-11 binlere düştüğünü ve kimi zaman 16-17 binlere yükseldiği bilgisine ulaştık.

 Öte yandan her geçen yıl emekli olan öğretmen sayısı azalacak. Çünkü emekli olmayı hak eden öğretmen sayısı Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarının küçük bir kısmını oluşturuyor. 3600 ek gösterge ile birlikte emeklilik işlemlerinin hızlanacağı ve en geç 4 yıl içinde tamamlanacağı tahmin ediliyor.

 Bu durumdan sonra ise bakanlık sadece MEB'den ayrılan öğretmen kadar öğretmen ataması gerçekleştirecek. Bu sayının da 5-6 yıl sonrasında 8 bin dolaylarında olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Herhangi bir müfredat değişikliği, ders saati değişikliği gibi nedenlerle bir çok branşın atama sayısı da sıfıra düşebilir.

 Bu süreçte ise önü kısmen de olsa açık ve atama oranı yüksek olan branşlar arasında İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Beden Eğitimi, Sınıf, İlköğretim Matematik, Özel Eğitim ve Okul Öncesi öğretmenlikleri bulunuyor.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.