Bakan Yusuf Tekin'den Ücretli Öğretmenlere Müjde!

Bakan Yusuf Tekin'den Ücretli Öğretmenlere Müjde!

Ücretli öğretmenler için sevindirici gelişme! Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, hizmet yıllarını uzman öğretmenlikte değerlendireceğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı, özellikle norm eksikliği veya öğretmenlerin izin kullanması durumunda görevlerini sürdürebilmek için ücretli öğretmenleri görevlendiriyor. Ücretli öğretmenler, ek ders ücreti karşılığında görev alıyor ve çalıştıkları her gün için sigorta hakları da sağlanmış oluyor. Kadro ve özlük hakları noktasında talepleri olsa da, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den gelen müjdeli açıklama, ücretli öğretmenlerin yüzünü güldürdü.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Uzman Öğretmenlik Kariyer Basamakları

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun kabulü ile birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik gibi kariyer basamakları belirlendi. En az 10 yıl hizmeti olan öğretmenler, uzmanlık sınavına başvurarak bu unvana ulaşma fırsatını elde edebiliyorlar.

ogretmen5-001.jpg

Ancak, özel okullarda geçen süre ve diğer bazı unsurlar, hizmet yılı hesaplamalarında dikkate alınırken, ücretli öğretmenlerin deneyimleri uzman öğretmenlik kariyer basamağında hesaba katılmıyordu. Bu konuyla ilgili olarak, ücretli öğretmenleri sevindirecek bir açıklama yapıldı.

Bakan Yusuf Tekin'den Gelen Müjde

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ''Öğretmenler Odası Buluşmaları'' etkinliği kapsamında yaptığı açıklamada, ücretli öğretmenlerin hizmet yıllarının uzman öğretmenlik kariyer basamağı için değerlendirileceğini duyurdu.

Düzenleme Süreci ve Meclis Sunumu

Bu konuyla ilgili çalışmaların 2024 baharında tamamlanması ve daha sonra Meclis'e sunulması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum