Kpss 2022 öğretmen atamalarında son durum ne?

Kpss 2022 öğretmen atamalarında son durum ne?

Kpss 2022 öğretmen atamalarında son durum ne?

Ogretmenlericin.com / ÖZEL HABER

Kpss 2022 sonuçları Ekim ayında açıklanmıştı. Buna göre kamuya öğretmen alımlarında 2022 Kpss puanı hak sahibi olacak. Peki ya öğretmen atamalarında son durum ne?

Öğretmen atamaları bilindiği üzere 2023 yılı bütçesinden gerçekleşecek. Buna göre bütçe görüşmeleri Aralık 2. haftasına kadar belirlenecek. Ondan sonra Cumhurbaşkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılacak görüşmeler sonucunda kamuya alınacak öğretmen sayısı belli olmuş olacak.

Var olan açık sayısı, 90 bine yakın ücretli öğretmen çalışanı ve 3600 ek gösterge sonrası emekli olacak öğretmenleri göz önüne aldığımızda ve de Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılı parolasıyla eğitime verilen önemi göstermek için sembol bir sayı olan 100 bin öğretmen ataması ise öğretmenlerimizin talebi.

Kpss 2022 puanıyla yapılacak alımlarda ilk alımın yüksek olması veya tek ve yüksek alım seçeneği masada. Yapılacak alımların yarısı İstanbul iline gerçekleşecek. Okul öncesi bölümü 20 bin atamada bir önceki alım kadar yüksek olmayacağı ise kulis bilgileri arasında. Bunun yanı sıra seçim dolayısıyla alımların siyasi karar çerçevesinde yapılacağı, hükümetin bu stratejiye göre hareket edeceği beklentisi yüksek. Sayı ve ne zaman açıklanacağı hakkında henüz bir netlik yok. Bu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla açıklığa kavuşacak. Maliye Bakanlığı'nın konu hakkında yaptığı çalışmalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasında olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu çalışmalarda sayıyı yükseltme veya azaltma yetkisine sahip. Seçim yılı olduğu için yüksek bir sayı verilmesi gündemde. Kpss 2022 puanıyla ne kadar alım yapılacak? Takvim ne zaman yayınlanacak? Bu sorunun cevabını önümüzdeki haftalarda göreceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum