MEB’ten Kurslara Tedbir Yazısı

MEB’ten Kurslara Tedbir Yazısı

MEB, Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Bazı Kurslara Ek Tedbirler İçeren Yazı Gönderdi

Sürücü kursları, iş makinesi operatörlük kursu, gemi adamı yetiştirme ile pilot yetiştirme kurslarında, dersliklerin oturma düzeni, kursiyerler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde oluşturulacak Ateşi 38 dereceden yüksek olanlarla öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olan ya da gelişenler içeri alınmayacak Kantin, büfe gibi yerlerde tek kullanımlık bardak, tabak gibi malzemeler kullanılacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında, motorlu taşıt sürücüleri kursu, işmakinesi operatörlük kursu, gemi adamı yetiştirme kursu vepilot yetiştirme kursunda alınması gereken ek önlemlere ilişkin illere yazı gönderildi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce gönderilen yazıya göre, kurslarda çalışan personel Kovid-19'un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilendirilecek. Kurslarda en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak. Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanacak. Temizlik sonrasında personelin maske ve eldivenlerini çıkarıp iş yerindeki çöp kutusuna atması, yıkanabilir bez maske kullandıysa yenisiyle değiştirmesi ve ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkaması ya da el antiseptiği kullanması sağlanacak.

Merkezi havalandırma sistemleri bulunan kurs binalarının havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek.

Ateşi 38 dereceden yüksek olanlarla öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olan ya da gelişen, Kovid-19 vakası veya temaslısı olanlar içeri alınmayacak, tıbbi maske takılarak, Kovid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.

Personel ve kursiyerlerin tümü, kuralına uygun maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek. Yeni maske takılırken ve sonrasında el antiseptiği kullanılacak. Personel ve kursiyerlerin el hijyenine dikkat etmeleri sağlanacak.

Kurs binasında bulunan kantin, büfe gibi yerlerde sosyal mesafe korunacak, maske kullanılacak ve el hijyeni sağlanacak. Buralarda tek kullanımlık bardak, tabak gibi malzemeler kullanılacak. Bu hizmetlerin sunumu sırasında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan "Kovid-19 Kapsamında Büfe, Kantın Ve Bayilerde Alınması Gereken Önlemler"e uyulacak.

Dersliklerin oturma düzeni, kursiyerler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde oluşturulacak ve dersliklerin oturma planları her dersliğin kapısına asılacak. Kursiyerlerin sınıftaki yerleri sabit olacak.

Zorunlu olmadıkça asansör kullanılmayacak, kullanılması gereken hallerde kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek. Asansör içerisinde sosyal mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.

Kaynak:AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.