Öğretmenlere Eğitim Ödeneği Ne Zaman Yatıyor?

Öğretmenlere Eğitim Ödeneği Ne Zaman Yatıyor?

Öğretmenlere Eğitim Ödeneği Ne Zaman Yatıyor?

Okulların kapılarını bir hafta içinde açacak olmasıyla birlikte, öğretmenler eğitim ödeneği ücretlerini sorgulamaya başladılar. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlere her dönem başında verilen eğitim hazırlık ödeneği, halk arasında "kırtasiye yardımı" olarak bilinmektedir. Bu ödenek, ilköğretim ve okul yöneticileri, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yöneticiler, eğitim uzmanları ve uzman yardımcıları gibi birçok öğretmen grubuna ödenir. Peki, 2023-2024 eğitim yılında öğretmenlerin eğitim hazırlık ödeneği ne zaman yatacak? İşte, eğitim ödeneği hakkında bilinmesi gerekenler...

Öğretmen Kırtasiye Parası Ne Zaman Yatacak?

Geçtiğimiz yıl, öğretmen kırtasiye ödeneği 12 Eylül tarihinden itibaren öğretmenlerin hesaplarına aktarıldı. Ancak bu yılın ödeme takvimi henüz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmadı. Yeni dönemde, okullar 11 Eylül'de eğitim-öğretime başlayacak. Öğretmenlerin eğitim hazırlık ödeneğinin, bu tarihten sonra hesaplarına aktarılması beklenmektedir.

para7.jpg

Öğretmen Eğitim Ödeneği Zamlı Mı?

Geçen yıl, öğretmenlere ödenen hazırlık ödeneği tutarı 1325 TL olarak belirlendi. Ancak 7. toplu sözleşme görüşmelerinde imzalanan madde, eğitim hazırlık ödeneğini gösterge rakamına bağlayarak yüzde 64 oranında bir artış öngörmektedir. Yapılan açıklamada, "Hazırlık ödeneğinin, 4500 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpılmasıyla hesaplanacak bir miktar olarak ödenmesini sağladık." ifadeleri kullanılmıştır. Bu son zam ile birlikte, öğretmen hazırlık ödeneğinin 2.200 lira seviyesinde olması beklenmektedir.

Eğitim Ödeneği Kimlere Verilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 32. maddesine göre, hazırlık ödeneği sadece eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında görevli olan ve fiilen öğretmenlik yapanlara verilir. Bu kapsamda, ilköğretim ve okul müdürleri, yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yöneticiler, eğitim uzmanları ve eğitim uzman yardımcıları bu ödeneği alabilirler. Diğer devlet çalışanları gibi hizmetli ve memur pozisyonunda bulunanlar ise bu ödeneğe hak kazanamazlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum