Özel okul zammına sınır getirilsin!

Özel okul zammına sınır getirilsin!

Özel okul zammına sınır getirilsin!

Enflasyon artışları ve belirsizlikler, okul yönetimlerince fırsata dönüştürülüyor. Özel okul ücretleri, iki kat zamlandı. Ebeveynler artış yükünü kaldıramayacaklarını belirtti. Talepleri tavan sınırlaması getirilmesi.

Çocuğunu İstanbul’daki bir okulda, 7. sınıfta okutan bir veli, yapılan zamma ilişkin şu rakamları veriyor: Ağustos ayında, 2022-2023 eğitim öğretim yılı için 13 bin lira yemek parası, 31 bin lira okul parası olmak üzere toplam 44 bin lira ödedim. Şimdi 2023-2024 yılı için yemek 25, okul 64 olmak üzere 90 bin istiyorlar.

Zam oranı yüzde 100’ü aşmış. Önceki yıl aynı okula yaptıkları ödeme, yemek dahil 29 bin liraydı. İki yıllık zam yüzde 210. Öğrenci velisine soruyoruz, iki yılda aldığınız zam ne kadar? Yüzde 100 bile değil.

Veli, geçen yılki ödemede de zorlanmış. Ama öncelikle çocuğunu düşünmüş, çocuğunu özel okuldan alıp devlet okuluna verse, çocuğun arkadaş çevresi değişecek. Erken ödeme yapmasa, devlet belki okul ücretlerine tavan koyar diye beklese? Onun sonu da belirsiz, diyor veli, ya konulmazsa ve fiyatlar daha da artarsa?

Gelecekte artacağı söylenen enflasyondan korkan bir başka veli, erken ödeme yapıp kurtulmak istiyor ama şunu sormadan da edemiyor: devlet ocak ya da şubat ayında okul ücret zamlarını yüzde 35’le sınırlarsa, okul bize geri ödeme yapar mı?

‘ENFLASYON VE BELİRSİZLİK FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR’

Velilerden biri, sosyal medya grubunda diğer velilere şöyle sesleniyor: “Okul yönetiminin mektubunu okudum. Erken öneme, yüksek oranda zam yapan okul yönetiminin öğrenci kaybetmeme, erkenden öğrenci kapma düzeni. Bence şimdiden kayıt yaptıranlar yanılarak çok para ödemiş olabilirler.”

Enflasyon artışları ve belirsizlikler, okul yönetimlerince fırsata dönüştürülüyor. Okul yönetimleri, internet sitelerinden yaptıkları yayınlarla, hatta özel olarak gönderdikleri mektuplarla, öğrenci velilerini bir an önce ödeme yapmaya çağırıyor, fiyatların ilerde bilinmeyen oranlarda artabileceğini telkin ediyorlar. Bir veli şöyle konuşuyor: “Bunaldık. Tam bir psikolojik baskı altındayız!”

Velileri o baskıdan kurtaracak tek şey, devletten gelecek bir “Arkandayım, fahiş fiyata fırsat vermem” güvencesi. Pek çok veli böyle bir güvencenin peşinde. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) binlerce şikâyet yağdığı belirtiliyor. CİMER’e başvurudan çekinenler de var: Şikâyetimi öğrenirlerse kayıtlar doldu deyip kayıt yenilememize izin vermeyebilirler!

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 Yorum