Sınıf geçme nasıl olacak Lise için Sıkça sorulan sorular ve cevaplar

Sınıf geçme nasıl olacak Lise için Sıkça sorulan sorular ve cevaplar

2020 yılında Liselerde Sınıf Geçme Nasıl Olacak? İşte sıkça sorulan sorular ve cevapları

Okullara COVİD-19 salgını nedeniyle ara verilmesinden sonra  Sınıf geçme nasıl olacak lise öğrencilerin en çok merak ettği sorular ve cevaplar Ortaöğretim Genel Müdürlüğü sıkça sorulan sorulaları derleyip yayınladı.

Sınıf geçme nasıl olacak liseler için Ortaöğretim Genel Müdürlüğü sayfasında yayınlanan sınıf geçme ile sıkça sorulan sorular ve cevapları ile aklınıza  takılan tüm konulara cevap bulabileceksiniz.

SORU:  Sınıf geçme nasıl olacak?

AÇIKLAMA: Sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak ve doğrudansınıfını geçemeyen öğrenciler alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

SORU: 12. sınıftan nasıl mezunolunacak?

AÇIKLAMA: Diğer sınıf düzeylerindeki öğrenciler gibi 12. sınıf öğrencilerinin de birincidönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yılsonu başarı puanı buna göre hesaplanacaktır. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olabilecek ancak diğer tüm sınıfdüzeylerinde olduğu gibi 12. sınıf öğrencilerinin de başarısız dersleri olması durumunda buderslerden sorumlu olacaklar ve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılıolmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun olacaklardır.

SORU: Devamsızlıktan sınıftakalır mıyım?

AÇIKLAMA: Sadece birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak olup bukapsamda Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleridoğrultusunda devamsızlık süresini dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacaktır.

SORU Proje ödevini teslim edecekmiyiz?

AÇIKLAMA : 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı yılsonu puanı birinci dönem puanlarıylabelirleneceğinden ikinci dönemde hiçbir ölçme ve değerlendirme aracı dikkate alınmayacaktır.

SORU :Diploma puanı nasıl hesaplanacak?

AÇIKLAMA: Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde; “Mezuniyetpuanı; 9,10, 11 ve 12. sınıfların yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasıdır.” şeklindeifade edilmektedir. Buna göre; 12. sınıf öğrencilerimizin 9,10, 11. sınıflara ait yılsonu başarıpuanları ile 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem başarı puanlarının aritmetikortalaması alınarak mezuniyet puanları oluşturulacak ve diploma puanı olarak diplomalarına yazılacaktır.

SORU Ortaöğretim Başarı Puanı nasıl hesaplanacak?

AÇIKLAMA: 12. sınıftan mezun olacak öğrencilerimizin 9, 10 ve 11. sınıflara ait yılsonu başarıpuanları ile 12. sınıfın birinci dönem puanları ile oluşan yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak oluşturulan diploma puanı, OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) hesaplanırkenkullanılacak olan lise mezuniyet puanı olarak değerlendirilecektir

SORU Telafi Eğitimi sürecinde  yaptığımız ödevlerden not alacak mıyım?

AÇIKLAMA: Yüz yüze yapılamayan eğitim ve öğretim faaliyetlerinden öğrencilerimiz herhangi bir şekilde not ile değerlendirilmeyeceklerdir.

SORU: Sorumlu geçme sadecebaraj derslerden kalanlar için mi geçerli olacak?

AÇIKLAMA: Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler baraj ders ayrımı olmaksızın sorumluolarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

SORU: Zayıfı olanlar mı sorumlu geçecek yoksa herkes mi?

AÇIKLAMA: Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersi/dersleri olanlardan,yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçeceklerdir. Alt sınıflar da dâhilbaşarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise sorumluolarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

SORU:1.dönem matematiktenkaldım seneye onun da mı sorumluluksınavına gireceğim yoksa sadece edebiyatiçin mi geçerli bu durum.

AÇIKLAMA: Doğrudan geçme şartlarını taşımayan öğrenciler hangi ders ve sayısı ne olursaolsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir. Sonraki süreçte (yeni eğitim ve öğretim yılında)ise öğrencilerin başarı durumu Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine göre değerlendirilecektir.

SORU: Ben son sınıfım ve üniversiteye geçeceğim, ilk dönemmatematikten kalmıştım şimdi ne olacak?

AÇIKLAMA: Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümlerinegöre yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçmektedirler. Bu şartınTaşınmaması durumunda 12. sınıf öğrencileri başarısız oldukları derslerden sorumlu olacaklarve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun olacaklardır.

SORU: 12. sınıf öğrencileri sorumluolarak sınıf geçtiğinde üniversite sınavınagirebilecek mi/diplomalarını alabileceklermi?

AÇIKLAMA: 12. sınıf öğrencilerinin başarısız veya sorumlu derslerinin olması üniversitesınavlarına girmelerinde herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Dolayısıyla tüm 12. sınıföğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebileceklerdir.Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olacak ve diplomalarını alacaklardır.B Ancak başarısız dersleri olan 12. sınıf öğrencileri bu derslerden sorumlu olacaklar ve  takviminegöre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları hâlinde mezun olup diploma almayahak kazanacaklardır. Ayrıca bu durumda olup üniversiteye yerleşen öğrencilere YÖK tarafındandiplomalarını Aralık ayı sonuna kadar öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumlarına ibraz etmehakkı tanınmıştır. Bu nedenle söz konusu öğrencilerin 31 Aralık tarihine kadar diplomalarınıteslim etmeleri şartıyla üniversiteye kayıt yaptırmalarına da bir engel yoktur.

SORU: Sorumlu olarak geçtiğimderslerin sınavları ne zaman yapılacak?

AÇIKLAMA: Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göresorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftasıiçerisinde yapılır. Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek derstenbaşarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav dahayapılır.

SORU: 12. sınıfta öğrenim görüpsorumlu olarak sınıf geçen öğrencilerin2020-2021 eğitim ve öğretim yılının 1 incidöneminin ilk haftasında yapılacaksorumluluk sınavlarında tekrarenbaşarısız olması durumunda ikinci birsorumluluk sınav hakkı verilecek mi?

AÇIKLAMA: Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göresorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftasıiçerisinde yapılır. Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek derstenbaşarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav dahayapılır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 Yorum