Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğretmenler Okula Gitmeye Devam Edecek Mi?

Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğretmenler Okula Gitmeye Devam Edecek Mi?

Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğretmenler Okula Gitmeye Devam Edecek Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Uzaktan Eğitim Sürecinde Okullara Gitmeye Devam Edip etmeyecekleriyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. MEBin Bu konuyu bir an önce açıklığa kavuşturması gerekmektedir. 

Bir çok öğretmen okullara gidecek miyiz gitmeyecek miyiz. Evde Canlı ders anlatımı yapıyoruz, sabah da okula niçin gidiyoruz türünden soruları sitemize göndermektedir. 

Bu konuda MEBden bir açıklama yapılmış değil. Ancak İl ve ilçelerde verilen sözlü talimatlara göre öğrtmenlerin okullara mutlaka gelerek derslerini okulda işlmesi gerektiği telkin edilmiş olup, öğretmenlerden birden fazla aynı branata öğretmen olması halinde öğretmenlerin nöbetleşe , sırayla okula gelmelerinini

Milli Eğitim Bakanı SELÇUK tüm öğretmenlerin okula sabahtan akşam kadar gelmelerini istemediklerini, dönüşümlü olarka gelmelerini, riske en aza indirecek şekilde bir  uygulama düşündüklerini belirtmişti. 

Selçuk açıklamasında: "

"60 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı olan öğretmenlerimizle ilgili birinci şeyimiz şudur; kamu personeline ilişkin genelge 3 gün önce yayınlandı biliyorsunuz.

"OKULA DAVET ETMEMİZ SÖZ KONUSU OLAMAZ"

O yayınlanmadan önce biz kararımızı almıştık, bu öğretmenlerimizin idari izinli sayılmasıyla ilgili. Çünkü onların böyle bir riski söz konusuyken bizim onları okula davet etmemiz asla söz konusu olamaz. Bu yeterli miydi, yeterli değildi. Biz öğretmenlerimizin de her gün tam zamanlı sabah gelip akşam gitmesi şeklinde bir mesai düşünmüyoruz. Kamu personeline ilişkin genelgeye de dayanarak öğretmenlerimizin de münavebeli olarak gelmesi ve riskin en aza ineceği noktada ki evde risk olabilir mi olabilir, sokakta risk olabilir mi olabilir, tatilde olabilir mi olabilir. Okul en güvenli yer, çünkü tedbirimizi olağanüstü derece alıyoruz." demişti.

Bu kapsamda da Kronik hastalar ve 60 yaş üzerindeki öğretmenler idari izinli sayılmakta, bunların dışındaki  dışında öğretmenler halen okullara gitmeye devam etmektedir.

 sağlanması istenmiştir. 

Milyonlarca öğretmen, uzaktan eğitim için okula gidip gitmeyeceğini merak ediyor.

26 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari personel bulundurulması şartıyla, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemi uygulanabilmesine ve idari izin verilmesine imkan sağlandı.

MEB 18 Eylül 2020 tarihli ve Yüz Yüze Eğitim İle İlgili AÇıklamalar ile ilgili yazının 1. maddesinde  ise "2020-2021 eğitim ve öğretim yılı yüz yüze ve uzaktan eğitim imkanlarının birlikte kullanılması ile sürdürülecektir. Yüz yüze eğitime 21 Eylül 2020 tarihinde okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflar ile başlanılacak olup diğer kademe ve sınıf düzeylerine ilişkin değerlendirmeler salgının seyrine bağlı olarak ilan edilecektir. Bu kapsamda öğretim programlarının tamamı yüz yüze ve/veya uzaktan eğitim yolu ile tamamlanacaktır. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında öğrenciler, öğretim programlarındaki konu ve kazanımların tamamından sorumlu olacaktır." demektedir.

MEB konu ile ilgili kesin ve net bir açıklama yapmalıdır. Aksi durumda bir çok farklı uygulama ortaya çıkacaktır. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum