Anaokullarında rehberlik normunun kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararı

Anaokullarında rehberlik normunun kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararı

Anaokullarında rehber öğretmen olarak görev yapan ancak sonrasında yapılan düzenleme ile birlikte norm fazlası olan ve durumu yargıya taşıyanlar için mahkeme kararını verdi.

Anaokullarında rehberlik normunun kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararı

Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan açıklamada Anaokullarında rehberlik normunun kaldırılmasından sonra sendikalarının üyesi bir rehber öğretmenin davayı kazanarak eski görev yerine döndüğü belirtildi.

MAHKEMEDEN DÖNÜŞ İÇİN KARAR ÇIKTI


Sendikanın konuyla ilgili yaptığı açıklama; "Anaokullarında rehberlik normunun kaldırılmasına ilişkin sendikamızca açılan dava neticesinde Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Karar üzerine idareye bütün öğretmenlerin tekrar eski görev yerlerine döndürülmesi için yaptığımız başvuruya Bakanlığın kayıtsız kalması sonucunda Genel Merkez Hukuk Büromuzca dilekçe örneği hazırlanarak başvuru yapmaları istenmişti. Başvuru yapan bir üyemizin başvurusuna olumsuz cevap verilmesi üzerine İzmir Hukuk büromuz tarafından üyemiz için başlatılan yargı sürecinde İzmir Bölge İdare Mahkemesi bizi haklı bulmuştur. Üyemizin eski görev yerine dönüşüne ilişkin karar aşağıdadır. Benzer durumdaki tüm üyelerimiz bölge hukuk büroları kanalıyla aynı mücadeleyi sürdürebilirler."

İlgili mahkeme kararı;

Rehber öğretmen normu mahkeme kararı Mahkeme kararı

Devamı;

Mahkeme kararı

Devamı;

Yargı kararı

ANAOKULLARINDA REHBER ÖĞRETMEN NORMU


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 25.11.2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan norm kadro değişikliği ile birlikte anaokullarında rehber öğretmen normu kaldırılmıştı. O dönemde yapılan değişiklikte yer alan ifadede; "Anaokulları hariç olmak üzere, ilkokullarda öğrenci sayısı 300, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında öğrenci sayısı 150 ve daha fazla olanların her birine 1.... Anaokulları hariç olmak üzere, özel eğitim kuramlarında öğrenci sayısının 100 ve 100’ün katlarına, diğer eğitim kuramlarında ise öğrenci sayısının 500 ve 500’ün katlarına ulaşması halinde her defasında ilave olarak 1 rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu daha verilir." maddesi yer aldı.

ANAOKULLARI HARİÇ İBARESİ GİTTİ

Bakanlık tarafından 2017/10939 Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 2 Haziran 2018 tarihinde yayınlandı. İlgili değişiklikle birlikte yönetmelikte yer alan anaokulları hariç ibareleri çıkartıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.