Depremzede öğrenci Başörtülü olduğu gerekçesiyle özel okula kaydı yapılmadı

Depremzede öğrenci Başörtülü olduğu gerekçesiyle özel okula kaydı yapılmadı

Depremzede öğrenci Başörtülü olduğu gerekçesiyle özel okula kaydı yapılmadı

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremden sonra OHAL ilan edilen bölgelerde yaşayan aileler diğer illere göç etti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise öğrencilerin şartsız koşulsuz diğer illere nakillerinin onaylanacağını söyledi.

Hatay ilinden göç eden 9. sınıf lise öğrencisi genç kız, yaşanan felaketin ardından Eskişehir'e yerleşti. Kaldıkları evin yakınında bir özel okula kayıt için başvuru yapan ailenin talebi, öğrencinin başörtülü olduğu hasebiyle geri çevrildiği iddia edildi.

Aile konuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayet etti. Konu hakkında adli soruşturma başlatıldı.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konuyu sosyal medyaya taşımış, özel okul hakkında dava açtıklarını söylemişti.

Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) üyeleri adına açıklama yapan Eskişehir 1 No'lu Şube Başkanı İbrahim Akar, okul yöneticilerinden kamuoyunu aydınlatıcı açıklama beklediklerini belirtti.

İbrahim Akar, "Evrensel insan haklarını ve eğitim hakkını çiğneyen, Anayasamızda yer alan 'eğitim ve öğretim hakkı'na açıkça karşı gelen şüpheliler hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna başvuruda bulunduk." ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.