İsmail Koncuk'tan Öğretmen Seminerleri ve 21 Eylül Açıklaması

İsmail Koncuk'tan Öğretmen Seminerleri ve 21 Eylül Açıklaması

Eğitimci, eski Türk Eğitim Sen genel başkanı ve İYİ Parti Adana milletvekili İsmail Koncuk'tan eğitime dair önemli açıklamalar geldi.

 Koncuk'un resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

 Ben bir eğitimciyim ve yüz yüze eğitim öğretimin hayatımızdaki önemini asla tartışmam. Bu anlayışla açık öğretimin, yüz yüze eğitime alternatif hale getirilmesine dahi karşı olmuşumdur.Bugün ise çok başka şartlar altındayız.Önce sağlık ve can deyip aksini görmek kabul edilemez.


MEB okulların 21 Eylül’de açılabileceğini açıkladı ki, bu dahi şu an tartışmalıdır. Bu konuyu öğretmen tatili uzasın bağlamında değerlendirenler şu ana kadar 6 bin canı kaybettiğimizin ne kadar farkında bilmiyorum. Bu şartlarda 21 Eylül’de okullar açılır mı, göreceğiz.


Okulların açılması demek, 20-30 metre kare alanda 18,5 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmenin sabahtan akşama kadar aynı havayı soluması demektir. Şu an günlük olarak açıklanan binli rakamlar hiç de inandırıcı değil. 18,5 milyon öğrencinin bu ortamda aldığını eve götüreceği açıktır.


Demek istediğim, okulların açılması ile diğer kurum ve kuruluşların açılmasının aynı etkiyi, aynı güçte oluşturmayacağı gerçeğidir. Bu sadece öğretmen ve öğrenciyi ilgilendiren bir durum da değildir. Toplum sağlığına olumsuz yansıması hesap edilemeyecek kadar büyük olabilir.


Bu sebeple okulların 21 Eylül’de açılmasının henüz kesin olduğunu düşünmüyorum. Böyle önemli bir konuyu öğretmen tatili uzasın gibi dar bir bakış açısı ile değerlendirmek, asıl problemden uzağa savrulmamız sonucunu doğurur.Bakanlık ve İktidar da bu yanlış mantıktan kurtulmalıdır.


Bu düşüncelerle. Alınacak her türlü karar ve çıkacak sonuçların tüm sorumluluğu karar alıcıların omuzlarındadır. Her şeyin telafisi mümkündür, eğitimin dahi, ancak HAYATIN TELAFİSİ YOKTUR!

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.