Öğretmenin bir gününü boşaltarak o güne nöbet görevi verilmesi yasal değil

Öğretmenin bir gününü boşaltarak o güne nöbet görevi verilmesi yasal değil

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili verilen mahkeme kararı paylaşıldı.

Öğretmenin bir gününü boşaltarak o güne nöbet görevi verilmesi yasal değil

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı birinci dönemi sonuna doğru Çorum'da Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim kurumlarına ve okullara öğretmen nöbet görevi ile ilgili resmi yazı gönderildi. Gönderilen resmi yazıda Çorum Valisi tarafından yapılan kurum ziyaretleri sonrası hazırlanan Denetim Raporuna dikkat çekilmiş, 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde öğretmenlerin ders programlarının uygun olması durumunda öğretmenlerin haftada bir gününün boş bırakılması, o güne de nöbet görevi verilmesi istenmişti.

ÖĞRETMENİN BOŞ GÜNÜNE NÖBET GÖREVİ


Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada "Çorum Valiliği’nin okullarda öğretmenlerin haftanın bir günü derse girmeyip bütün gün nöbet tutmalarına yönelik talimatı doğrultusunda nöbet listelerinin hazırlanmasına dair işleminin iptali istemiyle açtığımız davada, Bölge İdare Mahkemesi, mevzuat hükümlerini aşacak şekilde tesis edilen işlemde hukuka uygunluk görmeyerek yürütmenin durdurulmasına hükmetti." ifadelerine yer verilirken Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen yazının hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

NÖBET GÖREVİ MAHKEME KARARI


Samsun Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi tarafından verilen karar;

Sayfa 1;

Nöbet görevi mahkeme kararı

Sayfa 2;

MEB nöbet görevi mahkeme kararı

Sayfa 3;

Öğretmen nöbet görevi mahkeme kararı

Samsun Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi,  “İlköğretim kurumlarında görevli öğretmenlerin ne şekilde nöbet tutacağının (mevzuatta) ayrıntılı olarak düzenlendiği, nöbet görevinin öğretmenin temel yükümlülüğü olan ders anlatma göreviyle çelişmediği, söz konusu görevin fiilen okulun belli bir noktasında ifa edilmesi gereken bir niteliğinin bulunmadığı, nitekim mevzuatta da nöbetin tanımlanmadığı ve nöbetçi öğretmene ders verilmeyeceğine ilişkin bir hüküm de bulunmadığı görüldüğünden mevzuat hükümlerini aşacak şekilde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmediği” gerekçesiyle işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.