Öğretmenler İçin Uzaktan Eğitim İmkanı

Öğretmenler İçin Uzaktan Eğitim İmkanı

Milli Eğitim Bakanlığınca, öğretmenlerin ve okullardaki yöneticilerin koronavirüs sürecinde hem mesleki hem kişisel gelişimlerini desteklemek için hazırlanan ulusal ve uluslararası sertifikalı uzaktan eğitim imkanları 500 bin öğretmenin başvurusu için hizmete açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığınca, internet üzerinden dijital girişimcilik, bilgi işlemsel düşünme kabiliyetleri, proje danışmanlığı, İngilizce, müze bilgisi, afet eğitimleri ve yapay zekadan siber güvenliğe çeşitli alanlarda hazırlanan ulusal ve uluslararası uyumlu sertifika sahibi olunabilecek uzaktan eğitim programları 500 bin öğretmenin başvurusunu bekliyor.
Bu bağlamda yaptığı açıklamalarda Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, eğitim süreçlerinde hem çocuğun hem toplumsal gelişimin en önemli yapı taşının öğretmenler olduğunu vurguladı.


Öğretmenlerin her daim desteklenmesi ve cesaretlendirilmesinin, kişisel ve mesleki anlamdaki gereksinimlerine cevap veren sürdürülebilir bir eğitim ağıyla mümkün kılınacağını belirten Boyacı, sözlerine şu şekilde devam etti: "Üniversiteler, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler işbirliğiyle hazırlanan ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu yetkililerince akredite edilen eğitim programlarımızı dijital ortamlara taşıdık. 2023 Vizyon Belgesi'nde tüm öğretmenlerimize mesleki ve kişisel gelişim programlarını online platformlara taşıyacağımıza ve okullarımızda görev yapan tüm öğretmenlerimizin erişimine açık hale getireceğimize dair verdiğimiz sözü tuttuk. Koronavirüs salgın süreci öncesinde zaten alt yapısını kurmuş olduğumuz online eğitimleri hızlandırarak mesleki ve kişisel gelişim programlarını, bir süredir uygulamakta olduğumuz uzaktan eğitim sistemine uygun olacak şekilde dönüştürdük.

Tüm Öğretmenlerin Başvurusuna Açık

Online girişimcilik, bilgi işlemsel düşünme kabiliyetleri, çeşitli proje danışmanlıkları, İngilizce, müze bilgisi, afet eğitimleri ve yapay zekadan siber güvenliğe birçok alanda hazırlanan ulusal ve uluslararası sertifikaya sahip uzaktan eğitim programları tüm öğretmenlerin başvurusuna açık durumda. 18 Mayıs - 1 Eylül tarihlerinde 500 bine yakın öğretmen ve okul yöneticisi için Türkiye tarihinin en kapsamlı uzaktan eğitim ve mesleki gelişim programı hizmet verecek.

Programın İçeriğinde Neler Var ?
Ülke çapındaki tüm öğretmenlerin bilgi, kabiliyet ve uzmanlıklarını geliştirmek için senkronik ve asenkronik şekillerde bilişim alanında düzenlenecek eğitimler şu şekilde:
- Cisco işbirliği ile; bilgisayar ağlarına başlangıç (CCNA 1), Python, siber güvenlik ve nesne interneti (IoT)
- Oracle işbirliği ile; veritabanı (Temel Düzey) ve java (Temel Düzey) uygulamaları,
- Google işbirliği ile; dijital girişimciliğin esasları, Flutter yardımı ile yazılım geliştirme, Kotlin yardımı ile yazılım geliştirme, bilgi işlemsel düşünme kabiliyetinin inter-disipliner yaklaşım ile öğrenimi,
- Autodesk işbirliği ile Bilgisayar Destekli Tasarım çalışmaları
- Apple işbirliği ile; Kod yazma eğitimi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.