Öğretmenler İl Dışına Çıkabilir mi?

Öğretmenler İl Dışına Çıkabilir mi?

Öğretmenler İl Dışına Çıkabilir mi?

Geçtiğimiz hafta içerisinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gerçekleştirilen kabine toplantısından sonra 2019-2020 eğitim öğretim yılının bittiği duyurulmuştu. Peki, verilen bu kararın ardından öğretmenler il dışına çıkabilir mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gerçekleştirilen kabine toplantısından sonra Ocak ayı içerisinde Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri en başta olmak üzere dünyanın tamamını kısa süre içerisinde etkisi altına alan ve Türkiye’de de Mart ayından bugüne dek hayatın her alanını dönüştüren korona virüs pandemisi nedeniyle 2019-2020 eğitim öğretim yılının tamamen sona erdirildiği açıklandı. Diğer yandan Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk da Mart ayından beri sürdürülen uzaktan eğitim uygulamalarının okulların planlanmış takvimdeki kapanma günü olan 19 Haziran 2020 tarihine kadar kesintisiz bir şekilde devam edeceğini belirtti.

Seminer Yapılacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince açıklanan çalışma takvimi ışığında öğretmenlerin mesleki seminer çalışmalarını idare edecekleri tarihler 19 Haziran - 1 Temmuz arası. Fakat konu ile ilgili güncel ve resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerin Sağlık Bakanlığı çalışanlarına danışarak alacağı kararda korona virüs pandemisine karşı mücadele çerçevesinde sosyal mesafenin korunması ve yoğun kalabalıkların önlenmesi için 1 milyon dolayındaki öğretmenin okullara çağrılmaması ve seminerlerin de dijital sistem aracılığıyla yapılması öngörülüyor.

Öğretmenlerin İl Dışına Çıkmasına İzin Var mı?
2019-2020 eğitim öğretim senesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarla beraber kesin olarak sona erdirilmesinden sonra öğretmenlerin en merak ettiği konulardan biri bu süreçte il dışına çıkıp çıkamayacakları oldu. Korona virüs pandemisi döneminde eğitim öğretime EBA TV kanalları aracılığıyla uzaktan devam eden Milli Eğitim Bakanlığına bünyesindeki öğretmenler 19 Haziran’a dek çalışmalarını yine EBA sistemi üzerinden idare edebileceği için LGS, YKS gibi sınavlarda görevi olmayan öğretmenlerin bulundukları şehir dışına çıkmalarında herhangi bir problem bulunmuyor.
Her yıl, eğitim öğretim döneminin başında ve sonunda düzenlenen seminer çalışmalarının ise bu yıl eğitim öğretim gibi uzaktan hayata geçirilmesi bekleniyor. Memleketlerinden ve ailelerinden uzakta görev yapan öğretmenler bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerden gelebilecek resmi bir açıklamaya kulak kabartmış durumdalar. Söz konusu açıklamanın, öğretmenlerin planlarını sekteye uğratmaması adına yetkililer tarafından yakın zamanda yapılacağı tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.