Öğretmenler Maaş ve Ek Ders Ücretine Zam İstiyor

Öğretmenler Maaş ve Ek Ders Ücretine Zam İstiyor

En düşük memur maaşları arasında bulunan öğretmen maaşları, ciddi anlamda iyileştirme bekliyor.

 Türkiye'de görev yapan yaklaşık 1 milyon 100 bin öğretmen son yıllardaki döviz kuru artışı ve enflasyon ile alım gücünü ciddi oranda kaybetmiş, koronavirüs pandemisi sebebiyle ek ders ödemelerinin kısıtlı hale gelmesiyle güç bir duruma düşmüştür.

 Yaklaşık 5 yıl önce ortalama 1000 dolar olan öğretmen maaşı günümüzde 550 dolara kadar düşmüş, özellikle temel ihtiyaç maddeleri ve teknolojik aletlerdeki fiyat artışı tüm kamu personelini etkilediğinden daha fazla öğretmeni etkilemiştir. Kamudaki gelir adaletsizliği de kanayan en büyük yaralardandır.

 Dolayısıyla ortalama 4 bin 300 lira olan öğretmen maaşının en az 7 bin lira, ek ders ücretinin ise 16-17 liralardan en az 50 liraya çıkarılması elzem hale gelmiştir. Mutlu olmayan ve maddi güçlükler çeken öğretmenlerin eğitim öğretime ne kadar verimli olacağı düşündürücüdür.

 Maarif ailesi sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve sn. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan maaş ve ek ders iyileştirmesi ile söz verilen 3600 ek gösterge ve öğretmenlik meslek kanununun bir an evvel çıkarılmasını beklemektedir.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.