Öğretmenlerin Ek Dersindeki Kesintiler Bütçe Fazlasını Ortaya Çıkardı

Öğretmenlerin Ek Dersindeki Kesintiler Bütçe Fazlasını Ortaya Çıkardı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2020 yılı bütçesinde ciddi fazla olacak.

Koronavirüs pandemisi sebebiyle okulların yüz yüze eğitime açılması, akabinde tekrar yapatılması dolayısıyla öğretmenlerin ek ders, DYK, İYEP, nöbet gibi ücretlerin bir çoğunda ödemeler hiç yapılmayacak. Bazı ödemelerde azalma olacağı gibi yüz yüze eğitim varmış gibi kesinlikle ödeme yapılmayacak.

 Destekleme ve Yetiştirme Kursları(DYK) bilindiği üzere yüz yüze başlatılmış ve devam etmekteydi. Kursların yüz yüze ve uzaktan yapılmayacağı açıklaması ile bakanlıkta önemli bir ödeme kalemi olan ve yıllık milyarlarca lirayı bulan ödemeler yapılmayacak.

İlkokullarda Yetiştirme Programı(İYEP) ise Temel Eğitim Genel Müdürlüğü yazısı ile 7 Aralık 2020 tarihinde başlayacaktı. İYEP, başlamadan bitmiş oldu. Burada da sınıf öğretmenlerine ödenecek olan ciddi miktarlar MEB'in kasasında kalmış olacak.

 Öte yandan yaklaşık 1 milyon öğretmen haftalık 3 ek ders saati kadar nöbet ücreti alıyordu. Bu ücretler de kesildiği için MEB'in kasasında kalan kaynak, DYK ve İYEP sonrası nöbet ücretleriyle birlikte iyice artmış olacak.

Taşımalı öğrencilerin servis ihaleleri, yine bu öğrencilere getirilen yemekler ve bir çok kalemdeki giderlerin azalacağı, 2020 yılında MEB'in bütçesinin olağan dışı bir fazla vereceği tahmin ediliyor. Blanço, 2 ay içerisinde belli olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.